Finans-Ekonomi

18 Yaş Altı İçin Banka Hesabı Açmak Mümkün Mü?

18 Yaş Altı İçin Banka Hesabı Açmak Mümkün Mü?

Eğer yasalara göre özerk bir birey değilseniz, pek çok haktan da mahrum bırakılabilirsiniz. Bunlar, genelde ihtiyacınız olmayan haklardır ve spesifik olarak belirtilmediği sürece, herhangi bir izin olmadan bu haklardan yararlanamayabilirsiniz. Örneğin, bir banka hesabı açabilmek için, genelde 18 yaşından büyük olmanız gerekmekte. Ancak, bu hakkı belli izinlerle elde edebilmeniz de; mümkün.

Eğer, vasiniz ya da ebeveyniniz ile birlikte bankaya giderseniz, herhangi bir banka; adınıza, vasinizin ya da ebeveyninizin onayı ve imzası ile hesap açabilmekte. Ancak, sıradan bir hesap yerine, belli başlı bankalar tarafından düşünülmüş; 18 yaşın altındakiler için kazandıran hesaplar da mevcut. Bunlara, dilerseniz birlikte göz atalım.

İş Bankası – İlk İmza

İş Bankasının sunduğu bir fırsat olan ve 18 yaşından küçüklerin açabileceği bir hesap türü olan, ilk imza hesabı ile; pek çok avantajdan yararlanabilmeniz mümkün. Türkiye’deki 18 yaş altı bireylere özel ilk banka hesabı olarak bilinen ilk imza hesabını 12-18 yaş arasındaki hemen her birey açabiliyor. İlk imza hesabını belli başlı yatırım fonları ve faiz işlemesi faktörü sayesinde, birikim hesabı olarak da kullanabilmeniz mümkün.

En yakın İş Bankası şubesine giderek, veliniz ile birlikte bu hesabı açtırabilir ve kartınız aracılığı ile ATM’den para çekebilir, online sistemlerden alışveriş yapabilir; normal mağazalardan da işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Normal, yetişkinlerin sahip olduğu bir ATM kartından farkı olmayan bu kartlar ile, hemen her işlem; kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Ek olarak, yukarıda belirttiğimiz gibi; bir yatırım fonu satın alarak da, bu hesaba birikim yapabiliyorsunuz.

Vakıfbank – Junior Hesabı

Vakıfbank – Junior Hesabı

Vakıfbank Junior’da, tıpkı İş Bankası İlk İmza hesabı gibi; eski dönemlerden bu yana, 18 yaşından küçükler için hesap hizmeti tiplerinden bir tanesi. Junior ile, birikim yapabilir, harçlıklarınızdan arta kalan her türlü bakiyeyi yine bu hesaba aktarabilir ve elbette kartınız ile, dilediğiniz gibi internetten veya yerel mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

Mevduat fonu ve birikim özelliği ile, çocuklardan habersin; eğitim masrafları ya da gelecek birikimi için de açılabilen bu hesapları; en yakın Vakıfbank şubesinden açabilmeniz mümkün.

Akbank – Exi26 Hesabı

Akbank – Exi26 Hesabı

Exi26 hesabı, Akbank’ın 26 yaş ve altındakilere sunduğu bir diğer hesap tipi. Bu hesap tipine başvurmak için, 18 yaşını geçmiş olmanıza da gerek yok. Bir ebeveyniniz ile giderek, kolayca bu hesaba sahip olmak için başvurunuzu yapabiliyor ve kartınızı edinebiliyorsunuz. Exi26 banka hesap kartı ile, online ya da offline alışverişlerinizi gerçekleştirebilir; banka hesabınızdan para çekebilir ya da ekleyebilirsiniz. 18 yaş altındakilere pek bir avantaj sağlamaması, bu hesabın tercih edilmemesini sağlayabiliyor ancak 18 yaşının altındakilere herhangi bir kısıtlama yapmaması da; bu hesabın tercih ediliş sebebi olabiliyor. Zira, Axess özelliği olan bu kartlar sayesinde, kolay bir şekilde chip para da biriktirebiliyorsunuz. Bu chip paralarınızı özellikle kampanyalı kuruluşlarda biriktirerek; güzel kazançlar elde edebilmeniz mümkün olabiliyor.

Yukarıdaki bankacılık hizmetleri ve banka hesabı açabileceğiniz markalar / şirketler; yalnızca spesifik olarak belli bir yaş ortalamasına hizmet verdiği için belirtildi. Sizler, ek bir özellik istemiyorsanız –birikim, mevduat, yatırım, fon gibi- herhangi bir bankadan da, ebeveyniniz ile giderek kolay bir şekilde hesap açabilirsiniz. Dilediğiniz banka, size ebeveyn onayı ile, kolay bir şekilde hesap açabilecektir.

Günümüzde, özellikle online alışveriş sitelerinde sıkça kullanılan banka kartları ve odak noktası 18 yaş altı gençler olan alışveriş siteleri; bu hesapların ihtiyacının temel sebebi olarak biliniyor. Bakalım, gelecekte kredi kartına da 18 yaşından önce sahip olabilecek miyiz?


Leave a Comment