3 Boyutlu Yazıcı Sağlık

3 Boyutlu Baskı Sağlık Sektörüne Kolaylık Sağlıyor

3 Boyutlu Baskı Sağlık Sektörüne Kolaylık Sağlıyor

İnanılmaz yetenekleri herkes tarafından konuşulmaya başlanan 3 boyutlu baskı artık basit ihtiyaçları karşıladı. Şimdi bir sonraki adım olan fiziksel dünyayı manipüle edebilecek bir teknoloji yaratıyor. Tıpta hali hazırda denendiğini ve kullanıldığını biliyoruz. 3 boyutlu baskı bir çok alanda kullanılıyor. Ancak sağlık hizmetlerindeki teknolojisinde daha büyük gelişmeler olduğu bir gerçek. İlaçları basitleştiriyor hızlandırıyor ve etkilerini artırıyor. İşte 3 boyutlu baskı teknolojisinin güncel ve gelecek birkaç tıbbi ürün ve endüstri ve kullanıcıları için ne anlama geldiğine bir bakalım.

PROTEZ UZUVLAR

PROTEZ UZUVLAR

Doğru teknolojiye sahip olan insanlar istedikleri depolara girip uygun olan parçaları bulup yazdırılabilir ve kendi protez uzuvlarını oluşturabilirler. Bu basit bir başarı gibi görünse de düşünüldüğünde geleneksel olarak üretilen ve takılan bir protezin binlerce liraya mal olurken 3.boyutlu baskı ile çok daha düşük maliyetli protezler uygulanabilir. Bu amputerler birden fazla parça başlanılır ve kullanarak hangisinin hayatını kolaylaştıracağını ve daha verimli olacağını deneyerek öğrenebilir. Daha da önemlisi teknolojiyi takip eden 3 boyutlu baskı cihazları boyutlarının ve maliyetlerinin azalması ile özellikle kırsal alanda ve savaş bölgelerinde sağlık hizmetlerine erişimi sınırlı olan yerlerde de protezlere erişim artırmaktır.

ALTERNATİF PROTEZLER

ALTERNATİF PROTEZLER

3 boyutlu baskı protez uzuvlar için çok ciddi bir potansiyel neredeyse tüm 3 boyutlu nesneleri üretebilen bu teknoloji tıp alanında beklenilen yenilik olmuştur. Her türlü baskı malzemesine uyum sağlayabildiği için işitme cihazı dış ve ortopedik implantlar da yapılabilir

İLAÇLAR

İLAÇLAR

2015 yılında Spiritam FDA onayını alan ilk 3 boyutlu baskı ürünü oldu ve basitleştirilmiş üretimden daha fazla fayda sağladı. Tablet ilaçlar daha gözenekli hale getirildi ve neredeyse ağızda eriyebilecek duruma getirildi. Tıpta ilaç endüstrisindeki 3 boyutlu baskının etkisi ile birlikte kişiselleştirilmiş yeni bir ilaç çağı başlayacak ilaç firmalarının verdiği dozlarda güven azalacak ve hastaya özel dozlar yazması ve üretmesi sağlayacak. Bu sayede eczanelerde hepsi bir arada ilaçlar üreterek maliyetlerini düşürecektir.

ORGANLAR

ORGANLAR

3 boyutlu baskılar sadece uzuvlar ve kemikler ve özel vücut parçaları yapmak için kullanılmamıştır. Yasayan organlar yani kalp , ciğer ve böbrek gibi iç organlarında üretilebilmesi için hayvanlar üzerinde uygulanmış ve büyük oranda başarı sağlanmıştır. 3 boyutlu baskılı kollar kemikler deri ve organlar inanılması güç ve bir o kadarda hayret uyandırıyor. 3boyutlu baskıların potansiyeli henüz tam anlamıyla açılmamış olsa da şu anki durumuyla bir çok insanın hayatını şimdiden değiştirmiştir.


Leave a Comment