Bitki

Acı Kavun Zararları, Faydaları ve Kullanım Şekli

Acı Kavun Faydaları ve Kullanım Şekli

Dikkat:
Acı Kavun kullanılması önerilmeyen bitkiler arasındadır. Acı kavun özellikle çocuklardan uzak tutulmalıdır. Çıplak ten üzerine teması durumunda kaşıntı, şişlik, kızarıklık yapar ve özellikle gözle teması çok tehlikelidir. Bu ve benzeri durumlarda doktora müracaat edilmelidir. Doktorunuza danışmadan özellikle acı kavun ve diğer hiç bir bitkisel ürünü kullanmayınız.

Çiçekleri sarı renkte, meyvesi oval ve sert tüylerle kaplı, içinde akışkan sıvının bulunduğu bir bitki olup, Cucurbitaceae familyasındandır. Dalları genelde yerlere doğru eğilen sürüngen görünümlü bitkilerdir. Ülkemizde kırsal kesimlerde sık rastlanan bu bitki farklı yörelerde farklı isimlerle bilinmektedir. Cırtlak, Hıyarcık, İt hıyarı, Acıdülek, Acıdüvelek, Cırtatan, Eşek hıyarı, Kargadüveliği, Acı kavun bu isimler bazılarıdır. Yapraklarının kenarları tırtıklı ve kalp şeklindeki görünümü ile yine sert tüylü kaşındıran özelliği ile dikkat çekmektedir.

Kötü kokan Acı kavunun meyvesinin içinde bulunan sümüksü sıvıdan ve kökünden yararlanılmaktadır. Ancak zehirli olduğu için bilinçsizce ellemek, ezmek, tene ve özellikle de göze temas etmesi son derece tehlikeli olmaktadır. Hatta 2 gramdan fazlası ölüme bile sebep olmaktadır.

Acı Kavunun Faydaları

Zehirli olduğundan bilinçsizce kullanıldığında tehlikeli olan Acı kavunun çok etkili olan faydaları da bulunmaktadır.

  • Düşme, kesik çizik gibi durumlarda kanayan bölgeye suyu sürüldüğünde kanın akması durur.
  • Diş çıkmasının öncesindeki şiş olan diş etine sürülmesi durumunda, kolay diş çıkmasına fayda sağlar.
  • Sarılık hastalığı için, 1’er damla buruna damlatıldığında sarılığı geçirir.
  • Özellikle akrep ve yılan sokmalarında acı kavunun kökünün bu kişiye yedirilmesi ile birlikte suyunun sokulan yere sürülmesi panzehir görevi yapar.
  • Karın ağrısı olan kişiler için yaprağının zeytinyağı ile pişirilmesi ve karına sürülmesi ağrının geçmesi için yeterli olur.
  • Basur rahatsızlığı olan kişilerin, basuru geçmesi için kaynatılan Acı kavun kökünün buharına oturulması tedavi için yeterli olur.
  • Sinüziti olan kişilerin de Acı kavun suyunu burundan birer damla damlatması çok etkili olur.
  • Saçkıran rahatsızlığı için de kullanılan acı kavun, saçın dökülen yerlerine sürülmesi ile fayda sağlar.
  • El ve ayaklarda çıkan siğillere acı kavunun suyunun tampon yapılarak sürülmesi ve bir süre tekrarlanması siğilin iyileşmesini sağlar.

Acı Kavun Kullanımı

Acı kavun zehirli ve tehlikeli bir bitki olduğundan kulaktan dolma bilgilerle, gelişigüzel kullanılmamalı hatta çıplak elle ezmemelidir. Ayrıca suyu dahilen kullanılmamalı, haricen kullanılmalıdır. Gerek sinüzit gerekse sarılık gibi rahatsızlıklarda suyunun burundan damlatılması işleminde su ile karıştırılarak azami 2 damla olarak kullanılmalıdır. Kökünün haşlanarak suyunun kullanılması da basur, yılan ya da akrep sokması, saçkıran gibi rahatsızlıklarda belli aralıklarda tekrarlanmalıdır.

 


Leave a Comment