E-Ticaret Genel

Alışveriş Sitelerine Vergi Geliyor!

Alışveriş Sitelerine Vergi Geliyor!

Düzenlenen oylamanın neticesinde çevrimiçi alışveriş sitelerinin vergi ödemesi gerektiği kararı aldı. Vergilendirme sisteminde düzenleme yapılacak.

Bu haberimizi okuyanların hemen hemen hepsi en az bir defa çevrimiçi siteler üzerinden alışveriş yapmıştır. Peki, bu sitelerin vergi ödeme konusu nasıl yürütülüyor diye hiç merak ettiniz mi? Aklınıza gelmiş olabilecek bir diğer soru da “Bu vergiler bize yansıtılıyor mu?” olmuş olabilir. 21 Haziran tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Yüksek Mahkeme, çevrimiçi satış yapan sitelerin devlete “satış vergisi” ödeyip ödememeleri konusunda bir söyleşi düzenledi.

Katılımcıların yaptığı oylama sonucunda çevrimiçi satış yapan kişi ve kurumların vergi ödemesi gerektiğine yüzde 60 evet oyu üstünlüğü ile karar verildi. Amerika’da internet üzerinden yapılan alışverişlerden vergi alınması konusunda uzunca bir süredir devam eden tartışmalara da böylelikle son nokta Yüksek Mahkeme tarafından konuldu. Böylece çevrimiçi satış yapan sitelerden devlet vergi toplayacak. Haliyle bu vergilendirme son kullanıcıları etkileyecek.

E-ticaret şirketi Wayfair ile Güney Dakota eyaletin arasında geçen davada, eyaletlerin çevrimiçi alışveriş firmalarını yetki sınırlarında fiziksel varlıklar olmasa bile vergi toplamak durumunda bırakacağı hükmüne vardı. Alınan karar devlet tarafına iyi ancak topluma olumsuz olarak yansıdı.

İnternet üzerinden işlem gerçekleştiren e-ticaret firmalarıyla internet üzerinden alışveriş yapmayı seçen tüketicileri üzen bu karar, son dönemde alışverişin internet üzerinden yapılmaya başlamasıyla zarara geçen perakende şirketlerini mutlu etti.

Alınan kararın sonrasında eBay ve Amazon’un hisselerinde %2 düşüş meydana geldi. Farklı çevrimiçi alışveriş sitelerindeyse bu düşüşler %16 seviyesine kadar çıktı. 21 Haziran tarihi şimdiden sektör için “kara gün” olarak adlandırıldı.

Daha öncesinde New Jersey veya New York dışından verilen siparişler için vergi talep edilmiyordu. Yeni gelecek olan vergi kanunuyla firmaların bahsi geçen vergileri müşterilerden alması bekleniyor. Bakalım yaşananlardan sonra e-ticaret firmaları nasıl bir plan çizecekler hep birlikte şahit olacağız.


Leave a Comment