Arıza Kodları

Ariston Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Ariston Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri

Ariston kombi kullanıcıları zaman zaman çeşitli arıza kodlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Kombinin çalışmasına veya performansına engel olan arıza kodları genellikle sistemsel arızalardır. Ariston kombi arıza kodlarıyla karşı karşıya kalınması halinde yetkili servisi arayarak destek istemeniz faydalı olacaktır.  Ancak arıza kodlarını doğru bir şekilde okuyarak yorumlamak kombiye ilk müdahalenin doğru bir biçimde yapılması açısından büyük önem taşımaktadır.

Ariston Kombilerin Genel Arıza Kodları

101 Arıza Kodu

Ariston kombilerde ortaya çıkan 101 arıza kodu aşırı ısınma sorunu nedeniyle çıkan arıza kodudur. Sistem tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkan 101 hata kodunda filtre temizliği veya eşanjör temizliği ile sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

501 Arıza Kodu

Ariston kombi 501 arıza kodu ateşlenme olmaması nedeniyle ortaya çıkan bir arıza kodudur. Bu durumlarda elektronik kartın gaz rölesinin kontrol edilmesi gerekmektedir.

Ariston 103-104-105-106-107 Arıza Kodu

Ariston kombi 103-104-105-106-107 arıza kodu dolaşım olmaması halinde ortaya çıkan arıza kodudur. Tıkanıklık olması veya sirkülasyon motorunun çalışmaması nedeniyle ortaya çıkan bu hata kodunda petek temizliği yaptırılarak sorun giderilebilir. Ayrıca sirkülasyon motorunun arızalı olması halinde motorun değiştirilmesi gerekecektir.

 

110 Arıza Kodu

Isıtma ile ilgili sensörde herhangi bir sorun veya kombinizde kısa devre gibi bir durumun olduğunu belirtmektedir.

111 Arıza Kodu

Sistemde su olmaması nedeniyle ortaya çıkan 111 arıza kodu yeterli dolaşımın gerçekleşmediğinin göstergesidir.  Sorunu çözebilmek için doldurma musluğu aracılığıyla 1.5 bar su doldurulması gerekmektedir.

112 Arıza Kodu

Kobiye ısıtma ile ilgili gelen dönüş yollarındaki sensörlerde sorun olduğu uyarısını vermektedir.

114 Arıza Kodu

Kombinizde yer alan alan dış sensörlerde bir kısa devre veya bir sorun olduğu zaman bu arıza kodu ortaya çıkmaktadır.

116 Arıza Kodu

Kombinizin parçalarından olan yerden ısıtma termostatında bir kısa devre veya problem olduğunda bu arıza kodunu alırsınız.

201 Arıza Kodu

Kombinizde bulunan ve sıcak su ayarlarının yönetilmesinde büyük öneme sahip olan sensörde bir hata oluştuğu veya kısa devre olduğu zaman bu arıza kodu ortaya çıkar.

202 Arıza Kodu

Su seviyesini kontrol eden sensörde bir kısa devre veya arıza olduğunu yada su tankındaki suyun miktarında azalma olduğu durumlarda bu arıza kodu ortaya çıkar.

203 Arıza Kodu

Kombinizin elektronik devreleri üzerinde bulunan anahtarlar veya kombinizde bulunan sensörlerde bir bozulma, kısa devre oluştuğunu bildiren arıza kodudur.

204 Arıza Kodu

Kombinizde bulunan güneş kolektör sensöründe bir kısa devre veya sensörün arızalandığını belirtir. Güneş kolektör sensörü kombinizin en önemli parçalarından olduğu için bu hata kodu ile karşılaştığınızda mutlaka servisi arayınız.

205 Arıza Kodu

Güneş kolektörüne su girmesi ve bu nedenle sensörlerin kısa devre yapmış olduğunu belirten arıza kodudur.

207 Arıza Kodu

Bu arıza kodu ile karşılaştığınızda kombinizi dinlendirmenizi öneriyoruz. Ariston kombi 207 arıza kodu kombide bulunan güneş manifoldunda aşırı ısınma olduğunu belirtir.

208 Arıza Kodu

Kombinizin en önemli parçalarından olan güneş manifoldunun çalışabilmesi için gerekli sıcaklık değerinin altında kalması sonucu donması nedeniyle bu arıza kodu ortaya çıkar. Bu arıza kodu ile karşılaştığınızda kombinizin sıcak tutulması önerilmektedir.

209 Arıza Kodu

Kombi de yer alan boyler adı verilen kısımda ortaya çıkan aşırı ısınma sonucunda ortaya çıkan arıza türüdür.

301 Arıza Kodu

Kombiniz içerisinde yer alan EPROM üzerinde bir hata olduğunu belirtmektedir.

302 Arıza Kodu

GP ile GIU arasında bir iletişim problemi varsa bu hatayı görürsünüz.

Ariston 303 Arıza Kodu

Bu hata yetkili servisin müdahalesi veya yardımı gereken bir hatadır. Bu hata kombinizin anakartında bir problem olduğunu belirtir.

Ariston 305-306-307 Hata Kodu

Elektronik kart arızası olarak bilinen bu hata kodlarında anakart arızasının ortaya çıkması nedeniyle elektronik kartın değiştirilmesi gerekmektedir. Mutlaka yetkili servise danışılmalı ve yetkili servis tarafından kartın değişimi yapılmalıdır.

401 – 402 – 403 – 404 – 405 – 406 Arıza Kodu

Kombinizin anakartı ile ilgili bir problemi gösterir. Yetkili servis müdahalesi gerektirir.

407 Arıza Kodu

Kombinizde yer alan oda sensöründe bir hata veya arıza olduğunda bu hata kodu ile karşılaşırsınız. Müdahale edip kombinize daha fazla zarar vermeden yetkili servisi arayınız.

501 Arıza Kodu

Ateşleme konusunda kombinizde problem olduğunu belirtir.

502 Arıza Kodu

Eğer kombinizin gaz valfi kapalıysa ve bir alev algılandıysa ekranda bu arıza kodunu görürsünüz.

5P3 Arıza Kodu

Kombiniz çalışırken ateşleme birden kesilirse bu arıza kodu ekranda görünür.

601 – 602 Arıza Kodu

Ariston kombi 601 ve 602 arıza kodu egzoz dumanı tahliye arızasıdır. 601 ve 602 arıza koduyla karşı karşıya gelmeniz halinde fan motorunu kontrol edilmelidir. Ayrıca gaz tahliye bacasının tıkanıp olup olmadığına da bakılmalıdır.

Ariston 607-677 Arıza Kodları

Ariston kombi 607 ve 677 arıza kodları anakart ve fan arızasıdır. Bu durumlarda ana kartın veya fanın değiştirilmesi gerekebilir.

1P1 – 1P2 – 1P3 Arıza Kodları

Kombinizin akışlarını, sirkülasyonunu ve atık boşaltım sistemlerinin arızalı olduğunu bildiren bir arıza türüdür.

Ariston kombi arıza kodları model ve özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak Ariston markalı kombi modellerinde ortaya çıkan arıza kodlarını doğru bir şekilde yorumlayabilmek ve müdahale edebilmek için sayfamızı inceleyebilir, bir sorun veya hatayla karşılaştığınızda derhal aşağıda yer alan Ariston Kombi destek hattını arayarak Ariston Kombi arıza kodları ile karşılaştığınızda yetkili servisten destek alabilirsiniz.

Ariston Kombi Destek Hattı

Ariston Kombi Arıza Kodları ve Çözümleri yazımızda yer alan bilgiler doğrultusunda probleminizi çözemediyseniz aşağıdaki telefon numarasını arayarak, ariston kombi arızalarını gidermesi için Ariston kombi yetkili servisine ulaşabilirsiniz.

Telefon : 444 8 284


Leave a Comment