Güncel Yaşam

Asosyallik Nedir? Asosyallik İçin Neler Yapılabilir?

Asosyallik Nedir? Asosyallik İçin Neler Yapılabilir?

Asosyallik; bir insanın sosyal çevre ve sosyal ortam ile iyi derecede etkileşim içine girememesidir. Asosyal olan insanların çevre ile iletişimi kuvvetli olmadığı için; asosyallik sıkıntısı çeken insanlar genellikle yalnız kalmayı, tek olarak aktivite yapmayı severler. Bu sebeple en yakın çevreleri ile bile aralarında iyi bir iletişim olmaz, kişi yalnızlığa doğru yelken açar. Asosyal olan bir insanın en belirgin özellikleri; utangaçlık, yeni bir ortam ile iletişime girememe ve bu ortamlardan çekinme, karşı cins ile bir arkadaşlık kurma konusunda da çekingen olmalarıdır. Asosyal olma durumu genelde insanın büyüme, gelişme çağlarında yani gençlik çağlarında kendini gösterebilir. İnternet ve gelişen teknoloji ile bilgisayar ya da teknolojik aletlere bağlanma durumu fazlasıyla artmış durumda. Buna bağlı olarak genç yetişkinler de asosyal olma durumu da ortaya çıkmaktadır. Gün içerisinde insanlarla iletişim kurmayan ama sanal ortamlarda iletişim kurabilen insanların birçoğu asosyal olabilir.

Asosyallik İçin Neler Yapılabilir?

Ülkemiz şartlarında asosyal olmayı benimseyen birçok insan bulabiliriz. Psikolojik olarak da irdelenmesi gereken bir konu olan asosyallik için yapabileceğiniz birkaç adım ile aslında sosyal olma durumuna geçebilirsiniz. Kimi zaman yeni hobiler kazanmak ya da kimi zaman sosyal ortamlarda yapmanız gereken bir işi aksatmadan, ertelemeden düzenli olarak yapmanız sosyallik için iyi bir adım olabilir. Asosyallik durumunu engellemek için atılabilecek adımlar;

  • Asosyal olan bir insanın en yakın çevresi, onun dışarıda sosyal ortamlarda vakit geçirmesini sağlamak için teşvik edici durumlar ortaya çıkarmalıdır. Kimi zaman ilgi çekici filmler izlemek, kimi zaman yemek yemeye gitmek ya da kimi zaman yürümek, spor yapmak gibi durumlar asosyal olan bir insanın sosyal olmasına teşvik eder.
  • İnternet ve bilgisayar kullanımını en azından asosyal olunan dönemde en aza indirmek kişinin daha sosyal olmasını ve başka durumlara ilgi göstermesini sağlayacaktır. Bu yüzden bilgisayar, telefon ve internet kullanımını azaltmak asosyalliği azaltır.
  • İnternet kullanımına bağlı olarak oyun oynamak gibi bir durum var ise bu durum yerine yakın arkadaşlar ile vakit geçirmek, dışarı çıkmak da sosyal olmak için çok yararlıdır.
  • Spor ve egzersiz yapmakta kişinin daha sosyal olmasına yardımcı olmaktadır. Hem kilo vermek hem de daha sağlıklı bir ruh yapısına sahip olmak için spor önemlidir. Spor yerine her gün belli saatlerde yürüyüş yapmak, egzersiz yapmakta aynı etkiyi gösterir, kişiyi biraz daha sosyal kılabilir.
  • Sinemaya gitmek ya da bir tiyatro gösterisine gitmekte kişinin daha farklı ve daha sosyal olmasını destekler.
  • En önemli olan durum ise toplum içine her zamankinden daha fazla çıkılmasıdır. Kimi zaman bankaya para yatırmak, kimi zaman bir fatura yatırmak için belediyeye gitmek ya da bir ilaç almak için eczaneye gitmek. Kişi bu durumları başkasına yaptırmak yerine kendisi yapması durumunda sosyal olmaya bir adım daha yaklaşacaktır.
  • Son olarak asosyal olma durumundan kurtulmanın en net ve keskin yanıtı iletişim kurmak ve insanlarla etkileşim içine girmektir.

Leave a Comment