Bitki Sağlık

Bronşite Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Bronşite Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Bronşite organik ilaçlar sebebi ile bronşitten kurtulmak mümkündür. Peki, bronşit nedir? Her soluk alıp verdiğimizde hava burun yolu ile akciğerlerimize gitmektedir. Nefes borumuz akciğerlere giden iki kola ayrılır. Bu kollara bronş denilir. Bronşların muhtelif nedenler ile (virüs, bakteri, vs.) iltihaplanmasına bronşit denilir. Bronşit, akut ve kronik olmak suretiyle ikiye ayrılır. İşte, bronşitin doğal tedavisi;

Akut bronşit, genel anlamda grip ile başlamış olan 1-2 hafta devam eden bir rahatsızlıktır. Kronik bronşit, bakteri, toz, duman sebepleri ile oluşan akciğerlerin müzmin hastalığıdır. Kronik bronşitte, öksürük, balgam, soluk darlığı, hırıltılı teneffüs vardır. Çoğunlukla baş ağrıları, kas ağrıları ve burun tıkanıklığı kronik bronşitte görülür.

Bronşitin Organik Tedavisi

Sarıçalı bitkisi; Sarıçalı bitkisi Asya’da yetişen ve 2-3 metrelik bir çalıdır. Bu bitkinin kökleri, kabuğu bronşite iyi gelmektedir. Bilhassa Çin tıbbında çoğunlukla kullanılmaktadır.

Okaliptüs; Okaliptüs bitkisi, pek oldukça öksürük ilacının muhteviyatında bulunur. İçinde, flavonoidler, tanen ve uçucu yağ içermektedir. Ama bronşitte müessir olan okaliptüs, mavi-sakız ve Avustralya ateş ağacıdır.

Fesleğen; İçeriğinde orientin, vicenin şeklinde pek flavonoidler içeren fesleğen bronşit için çoğunlukla kullanılır.

Ginseng; Sinir bozuklukları, hazım sorunları ve bronşite iyi gelen ginseng, geleneksel Çin tıbbının vazgeçilmezidir.

Civanperçemi; Soğuk algınlığı, yakıcı hastalıklar ve bronşitte en etken tedavi edici bitkidir. Kanama ve ağrıyı azaltma özelliği vardır.

Hatmi bitkisi; Şimal ABD’de yetişen bu nebat, boğaz ağrısı, bronşit ve soğuk algınlığında kullanılır.

Mentol; Organik nane yağından elde edilmiş mentol, anestezi özelliğe haizdir. Boğaz enfeksiyonları ve bronşitte kullanılır.

Tarçın dalı; Tarçın, şekeri düşürmesi, metabolizmayı düzenlemesi ve bronşite iyi gelmesi ile bilinir.

Beyaz şakayık kökü; Karaciğer hastalıklarının tedavisinde senelerdir geleneksel Çin tıbbında kullanılır. Ek olarak bronşitte etkilidir.

Yukarıda sayılan bu otlar ve bitkiler değişik otlar ile karıştırılarak, bronşit için ilaçlar yapılmaktadır. Bu otları hiç kendi kendinize karıştırmayın ve almayın. Bir nebat uzmanına veya doktorunuza kesinlikle danışın. Bronşit tedavisinde son yıllarda kullanılan akupunktur ise pozitif yönde sonuçlar vermektedir. Dirsek içi ve kolun ön bölümüne uygulanan akupunktur oldukça başarıya ulaşmış sonuçlar yaratmaktadır. Genel anlamda kronik bronşiti olan hastalara bolca su içmeleri önerilir. Bolca su içenlerde akciğerlerde olan mukus yumuşar ve soluk alıp verme rahatlar.

Eğer ciddi bronşit sıkıntılarınız varsa mutlaka bir uzman doktora görünmenizi öneriyoruz. Bitkiler sadece destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.


Leave a Comment