Sağlık

Çocukları Gripten Korumanın Yolları

Çocukları Gripten Korumanın Yolları

Soğuk aylarda korkumuz gripten evlatlarımızı korumanın yolları ve tavsiyeleri hakkında bilgiler bu makalede yer almaktadır.

Genellikle kış aylarında; kasım, aralık, ocak, şubat ve mart başlarında çoğu bireyin başına gelmekte olan hastalık grip, genel olarak salgın olarak gelmektedir. Bulunduğunuz ortamdan solunumla size rahatlıkla geçebilir. Bu yüzden topluluk içerisinde bulunuyorsanız grip hastalığına yakalanma riskiniz artıyor.

Çocuklarda okullarında, kreşlerinde, arkadaşları ile sosyal ortamlarda grip hastalığına tutulabilirler. Hastalığın yenilmesi vücudun gribin bakterisine karşı direnç kazanılmasıyla birlikte gerçekleşmektedir.

Grip Aşısı

Gripten en iyi korunmanın yolu grip aşısı olmaktır. Fakat dünya üzerinde sayısızca grip bakterileri bulunuyor. Aşı vurulduğunuzda size indirgenmiş grip hastalığı bakterileri kanınıza veriliyor. Vücut bu bakterilere karşı direniyor, bakterilerin güçleri indirgenmiş olduğundan kolaylıkla vücudumuz bu bakterileri yeniyor ve buna karşı direnç sağlıyor. Eğer bu bakteri tekrar vücudumuza girerse kanımızdaki antikorlar bu bakteriye karşı dirençli olacağından hasta olmadan normal hayatımıza dönebilir. Bu yüzden grip aşısı önemlidir.

Gripten korunmanın diğer yollarından birisi ise düzenli beslenmedir. Vitamin ve mineralleri zengin olarak tüketirsek vücudumuzun direnci artacaktır. Özellikle meyvelerden fazlasıyla vitamin eksiğini tamamlayabilir, vücudumuzun direncini koruyabiliriz.

Çocuklarımızı gripten korumak için düzenli beslenmelerine dikkat etmeli, meyve ve sebzeleri yedirmelisiniz. Yeşilliklerden bol bol yemeniz vitamin ve mineral açısından faydalıdır.

Gribe yakalandıktan sonra, gribi hızlı bir şekilde atlatmak için bol bol istirahat etmeniz gerekmektedir.


Leave a Comment