Genel

Dünyadaki En Pahalı 10 Köpek Cinsi

Hepimizin bildiği üzere bir köpeğe sahip olmak paha biçilemez bir duygudur. Eğer bu köpek sizin kötü zamanınızda da iyi zamanınızda da yanınızda vefalı bir yoldaş ise aranızda oluşan kuvvetli bağı tarif edecek kelimeleri bulmak biraz daha zor olacaktır. Bazı köpek cinslerine baktığımız zaman soyları gereği fazla hırçın ve vahşi eğilimlere sahip olabiliyorlar. Neyse ki, yetiştirme şansınızın olduğu ve size oldukça sadık olabilecek köpek cinsleri de mevcut. Köpekleri incelediğimiz zaman görünüşleri ve cinsleri ile birlikte karşımıza oldukça pahalı olarak çıkan köpek cinslerinin olduğunu da söylememiz gerekiyor. Araştırmalarımız sonucunda en pahalı 10 köpek cinsini sizlere sunuyoruz.

Tibet Mastifi

Listemizde bulunan en pahalı köpeğimizin adı Tibet Mastifi. Cinsi bakımından en değerli köpek olarak adlandırılan, sahibine olan sadıklığı ile bilinen Tibet Mastifinin görünüşü tıpkı bir oyuncak ayıya benzemektedir. Baş kısmında bulunan uzun ve geniş hacimli tüyleri ise adeta bir aslan yelesini andırmaktadır. Bu cins köpeklerin bir anda ünlenmesi ve dünyanın en pahalı köpeği unvanını alması Çinli bir milyonerin sayesinde gerçekleşmiştir.

Tibet Mastifi

Çinli bir milyoner Tibet Mastifi cinsli bir köpeği dudak uçuklatan bir fiyatla, tam olarak 1 milyon 600 bin dolar, karşılığında satın almıştır. Bunun sonucunda ise en pahalı köpekler listesinde birinci sıranın sahibi Tibet Mastifi olmuştur. Güzelliklerinin yanı sıra vefalı bir yapıya da sahip olan bu köpekler yapıları gereği en ufak bir provoke edici harekette sinirlenmekte ve hırçın hareketler sergilemektedirler.

Alman Çoban Köpeği

En pahalı köpek cinslerini incelediğimizde ikinci sırada yer alan isim Alman Çoban Köpekleridir. Başlarda koyunları izlemek adına yetiştirilmelerine rağmen oldukça çalışkan bir köpek ırkıdır. Herhangi bir sorunda dövüşten kaçmayan, arazi koşullarında performansları oldukça yüksek köpeklerdir. İnsanlara karşı oldukça sadık ve uysal davranışları olmasına rağmen diğer köpeklerle iyi geçindikleri söylenemez. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de kas yapısı bakımından birçok köpekten daha yapılı vücutlarının olmasıdır. Dolayısıyla karşılarına pek rakip çıkamaması sonucunda oldukça başarılı dövüşler çıkarmaktadırlar. Yaşam alanları bakımından doğal hayatın içerisinde daha kolay nefes alabilen bu cins köpeklerin küçükten yetiştirilmesi ve farklı bir ortama adapte olması daha kolaydır. Gerekli aktiviteler ve egzersizler ile birlikte birçok ortama adapte olabilmeleri de Alman Çoban Köpeklerini (diğer adıyla Alman Kurdu) oldukça popüler yapmaktadır.

Alman Çoban Köpeği

Günümüzde birçok Alman Çoban Köpeği, çeşitli alanlarda polis köpeği ve koruma köpeği olarak eğitilmektedir. Zorlu görevleri yapabilmeleri adına oldukça esnek kas ve kemik yapısı olan Alman Çoban Köpeklerinin bu listemizde yer almasına yol açan para tutarının meblağı da oldukça manidardır. Yaklaşık olarak 24 bin dolar civarında fiyatlara sahip olan Alman Çoban Köpeklerinin ömürleri ise 9 ile 13 yıl arasında değişim gösterebilir.

Cavalier King Charles Spaniel

Oldukça sevimli ve masum görünüme sahip King Charles Spaniel cinsi köpekler özellikle İngiliz Kraliyet Ailesinin favori maskotu olarak göze çarpmaktadır. Diğer köpek cinslerinden farklı olarak yırtıcı bir yapıya sahip olmayan Kral Charles Spaniel cinsleri, geçmişten günümüze kadar sadık ve yoldaş bir köpek olma sıfatına sahip olarak gelmiştir. Yapısı ve karakteri gereği apartman gibi yerlerde ve diğer yaşam alanlarında en kolay yetiştirilen köpek cinsi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Şunu söyleyebiliriz ki ufak tefek can yanmalarında tepki dahi vermeyen bu köpekler çocuklu aileler için oldukça seçilen bir cinstir. Öte yandan oldukça fazla tüy hacmine sahip olan bu köpeklerde tüy dökümünün fazla olmasına da dikkat çekmek gerekir. Hırçın yapıları olmasa da tanımadıkları insanlara ve hayvanlara karşı oldukça temkinli yaklaşırken tanıdıklarına karşı gösterdikleri davranışlar ise oldukça samimi ve içtendir.

Cavalier King Charles Spaniel

Bu cins bir köpeğin bakımını üstlenmek ve bir Cavalier King Charles Spaniel’e sahip olmak biraz pahalı olmaktadır. Pahalı olması doğaldır ki listemizde bu cins köpeklerin sıralaması üçtür. Ortalama olarak baktığımız zaman bu cins bir köpeğe sahip olmak isteyen kişilerin 14 bin dolarlık bir maliyeti gözden çıkarmaları iyi olacaktır. Boylarını incelediğimizde ise bu cins köpeklerin minyon tipli olduklarını ve 35-40 cm arasında boy aralığına sahip olduklarını görürüz.

Samoyed Köpeği

Listemizde yer alan köpeklerden biriside Samoyed cinsi köpeklerdir. Bu köpekler isimlerini Sibirya’nın kuzeyinde yaşayan Samoyedlerden almaktadır. Yumuşak tüyleri ile ön plana çıkan Samoyedlerin renkleri genellikle beyaz ve krem renk skalası arasında değişim göstermektedir. Akıllı ve hoş olması ile birlikte bağımsızlığına olan düşkünlüğü de dikkat çeken özellikleri arasında sıralanabilir. Gür ve oldukça göz alıcı tüylerinin altında ise güçlülüğünü ortaya koymasını sağlayan bir kas yapısı gözlenmektedir. Güzel bir kafa yapısı ile birlikte nokta şeklinde burunları ve Sammy’nin gülüşü adı verilen tatlı gülüşleri de bütün köpek cinsleri arasında ön plana çıkmalarındaki en önemli kriterlerdendir.

Samoyed Köpeği

Erkek cinsleri dişi cinslerine nazaran daha kaslı olmakla birlikte ağırlık olarak 20-32.5 kilograma kadar ulaşmaktayken dişi Samoyed cinsi köpekler ise 17-25 kilogram aralığında bir vücut ağırlığına sahiptir. Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasında değişen ve sevimlilikleri ile oldukça dikkat çeken Samoyedlerin göz renkleri genel olarak kahverengi ve siyah tonlarındadır. Fakat nadirde olsa mavi gözlü Samoyedlere de rastlanabilir. Bütün bunların sonucunda eğer bir Samoyed cinsi köpeğe sahip olmak ve yaşamınıza onunla devam etmek isterseniz gözden çıkarmanız gereken para miktarı yaklaşık olarak 50 bin ₺ civarında olacaktır.

İngiliz Bulldog

İsminden de anlaşılacağı üzere bu köpek cinsinin ortaya çıkmasında boğa dövüşlerinin kritik bir etkisi olmuştur. Asırlar öncesinde İngiltere’de boğa ve ayı dövüşleri yapılıyordu ve bu kültür çok popülerdi. Dövüşler sırasında ortaya yeni bir köpek ırkı çıkarılarak Bulldog ismiyle adlandırıldı. İlerleyen zamanlarda boğa ve ayı dövüşleri gibi kanlı sporlar yasaklanmaya başladı ve Bulldog cinsi köpeklerin önemini yitireceği düşünüldü. Fakat bunun aksine Bulldog sahipleri köpeklerinin ünlerini daha fazla duyurdu ve köpeklerini evcilleştirerek uysal bir hayvan haline getirdiler. Görünüşleri itibariyle kavga edebilecek bir köpek cinsi olan Bulldoglar bunun aksine yetiştirilme tarzları ile sakin ve uysal bir köpek cinsi olarak karşımıza çıkıyor.

İngiliz Buldog

Vücutlarına nazaran sahip oldukları büyük başları ve küçük gözlerinin yanında Bulldogların ayakları da küçüktür. Kulakları çok büyük olmamaklar birlikte genellikle öne doğru yatık bir şekilde durmaktadır. Çocukları sevmeleri ile birlikte hoşlanmadıkları insanlara karşı huysuz davranabilirler. Mutlu olmaları için insanlar ile iletişimlerinin iyi olması yeterlidir. Dikkat çekici olarak bu cins köpekler horlamaları ve salyalarının akmaları ile tanınabilecek şekilde ünlüdürler. Genel olarak Bulldogların ağırlıkları 20-25 kilogram arasında değişirken omuzlarının yerden yüksekliği 40 santimetreye kadar çıkmaktadır. Bütün bu incelemelerin sonucunda bir Bulldog sahibi olmak isterseniz sahibi olmak istediğiniz köpeğin özelliklerine bağlı olarak 12 bin ₺ ile 45 bin ₺ arasında bir meblağ ödemeniz gerekmektedir.

Çov-Çov Köpeği

Çov-Çov cinsi köpeklerin anavatanı Kuzey Çin olmakla birlikte bu cins köpekler günümüzde var olan en eski türlerdendir. Çov-Çov köpekleri önceden beri çoban bekçi köpeği olarak ve insanların yanlarında yoldaş köpek olarak yetiştirilmektedirler. Halk arasında ‘Aslan Köpeği’ ve ‘Çin Aslanı’ olarak da adlandırılan bu köpekler mükemmel bir şekilde evcilleştirilebilirler. Görünüşleri küçük bir yavruya benzeyen bu cins köpeklerin renkleri kırmızı, siyah, mavi, krem ve beyaz tonları arasında değişim göstermektedir. Öğrendiğinizde oldukça hayretle karşılayabileceğiniz bir diğer özellik ise Çov-Çov cinsi köpeklerin dillerinin mavimsi bir renge sahip olmasıdır.

Çov-Çov Köpeği

Davranış olarak genellikle usludurlar fakat herhangi bir tehlike anında hırçınlaşabilmektedirler. Öte yandan özgürlüklerine düşkünlükleri Çov-Çov’ların bilinen bir özelliğiyken, belli bir süre birlikte yaşadığı sahibine oldukça fazla bağlandıkları da gözlemlenmiştir. Yavruyken diğer hayvanlar ile birlikte yetiştirilirse erişkin döneminde de aynı tür hayvanlara karşı iyi geçinen bir davranış sergilerler. Bu durum özellikle çoban köpeği olarak kullanılmalarında önemli bir rol oynamıştır. Bütün bunlarla birlikte tüyleri ve heybeti ile bir aslan edasına bürünen Çov-Çov köpeklerinden birisine sahip olabilmeniz size biraz pahalıya mal olabilir. Yaklaşık olarak 15 bin ₺ ile 40 bin ₺ arasında bir meblağ ödeyerek bu cins bir köpeğe sahip olabilirsiniz.

Rottweiler

Rottweiler cinsi köpekler güçlü çene yapıları ile birlikte kahraman köpek unvanına sahiptirler. Öyle ki dünya genelinde en güçlü ısıran köpekler olarak nam salmışlardır. Ayrıca nam salmalarının tescillenmesi de National Geographic tarafından test edilmiş ve onaylanarak tarihe geçmiştir. Genel olarak polis köpeği olarak kullanılan bu cins köpeklerin şu ana kadar incelediğimiz köpeklerden farkı daha az tüylü yapıları ile göze çarpmalarıdır. Tüylerinin az olması nedeniyle oldukça zayıf bir görünüşe sahip olan, daha hareketli ve çevik bu cins köpeklerin görünüşleri de oldukça kaba ve serttir.  Yapıları gereği birçoğunun korkutucu bir görünüme sahip olmasına rağmen oldukça uysal ve itaatkâr olabilirler. Bir Rottweiler sahibi olacak ve köpeğinizi vahşi bir çevrede yetiştirecekseniz diğer hayvanlara karşı üstünlük kurmayı çok sevdiklerini göreceksinizdir. Neredeyse her zaman kendilerini savunurlar ve hiçbir zaman diğer köpeklere tahtlarını kaptırmak istemezler.

Rottweiler

Rottweiler cinsi köpekler parvovirüslerin saldırılarına karşı daha eğilimli oldukları için yıllık olarak aşılanmalıdırlar. Kas sistemleri oldukça güçlü iken hızlı bir şekilde hareket kabiliyetleri de mevcuttur. Kulak yapıları üçgen bir yapıya sahipken kafa yapıları ise oldukça geniştir. Vücut renkleri genellikle siyah olmakla birlikte çenelerinde ve bacaklarında kahverengi ile turuncumsu renk aralığında farklı renkte kısımlar mevcuttur. Bütün bunlara dayanarak eğer bir Rottweiler sahibi olmak isterseniz yaklaşık olarak 10 bin ile 40 bin ₺ arasında bir parayı kenara koymanız gerekecektir.

Firavun Tazısı

Dünya genelinde en eski köpek türleri arasında yer alan türlerden birisi de Firavun Tazısıdır. Dikkat çekici bir vücut yapısına ve renge sahip olan bu cins köpeklerin insanlar tarafından çok sık şekilde sahiplenildiği görülmektedir. Fakat listemizde yer almasının da gözler önüne serdiği bir durum vardır ki oda Firavun Tazılarının fiyatlarıdır. Bir Firavun Tazısına sahip olmak isteyen kişi yaklaşık olarak 30 bin ₺’yi gözden çıkarmalıdır.

Firavun Tazısı

Yapıları gereği avcılıkta ve atletizm alanlarında oldukça sık görev alan köpeklerin performanslarından ödün vermemeleri için günlük egzersizlere tabi tutulmaları gerekmektedir. Zayıf görünen vücutları ile dikkat çeken bu cins köpeklerin bacak uzunlukları ideal olmakla birlikte kulakları da üçgen şeklinde ve diktir. Tüylerinin az olması ile göze çarpmalarının yanında bu özellikleri dinamiklik olarak diğer köpeklerden ön planda durmalarına yardımcı olur. Öte yandan bağımsızlıklarına düşkün olan Firavun Tazıları insanlara çok uysal birer arkadaş olabilirler. Ömürleri kıyaslandığında ise ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşadıkları belirlenmiştir.

Sakallı Collie

İsminden de anlaşılacağı üzere listemizde bulunan bir diğer köpek ise oldukça tüylü bir cins olan Sakallı Collie. Bu köpek ırkının başlarda doğup geliştiği ve ortaya çıktığı yerler Kuzey İngiltere ve İskoçya taraflarıdır. Tüylerinin bol olması ile birlikte dikkat çeken cinsin tüy renkleri ise bej, kahverengi ve beyaz olarak çeşitlilik göstermektedir.

Sakallı Collie

Özellikle dışarıda gezmeyi sevmesi ve sabit olarak bir kapalı ortamda fazla durmayı sevmemesi ile birlikte genellikle kendilerini gezintiye çıkarabilecek insanlarla daha iyi anlaşırlar. Cins özelliği bakımından oldukça neşeli, eğlenceli ve inanılmaz derecede pozitif olmasına rağmen öte yandan çok duyarlı ve hassas olabilmektedirler. Ağırlık olarak dişileri ve erkeklerinin arasında pek fark olmamakla birlikte ağırlık aralıkları 18-27 kilogram arasında değişim göstermektedir. Boylarını incelediğimizde ise erkeklerin ortalama olarak dişi cinslerinden 3-4 santimetre daha uzun oldukları belirlenmiştir.

Akita Köpeği

Listemizde yer alan son köpek cinsimiz Akita Köpeği. Bu köpek türü Japonlar tarafından bekçi köpeği olarak yetiştirilmektedir. Japonlar tarafından Hachiko olarak adlandırılan köpek hikayesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Sahibinin kalp krizi sonrası ölümünü kabullenemeyen Akita cinsi köpek her öğlen sahibini karşılamak umuduyla tren istasyonuna gitmiştir. Bu muazzam hikâyede görüldüğü gibi Akita cinsi köpeklerin oldukça sadık ve vefalı oldukları göze çarpmaktadır.

Akita Köpeği

Akita şehrinde ortaya çıkmış ve ismini bu şehirden almış olan köpek cinsinin fiyat aralığı 7 bin 500 ile 22 bin 500 ₺ arasında değişim göstermektedir. Fakat her ne kadar merhametli ve sevecen bir köpek cinsi olduğunu söylesek de bu cins köpeklerinde huysuz ve vahşi olanı çıkabiliyor. Özellikle çene yapısının güçlü olmasının sonucunda oldukça sert ve etkileyici ısırma darbeleri ortaya koyabiliyorlar. Eğer bir köpek almayı ve onunla arkadaş olmayı düşünüyorsanız gönül rahatlığıyla Akita cinsi bir köpeğe sahip olabilirsiniz. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, Akitaların insan yaşamına adapte olabilen en uysal köpek cinsi olmasıdır.

 


Leave a Comment