Genel

Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler

Teknolojinin büyük bir gelişme göstermesi ile birlikte hayatımızda her şey elektrik ile yapılır hale geldi. Öyle ki oluşan bir saatlik elektrik kesintilerinde bile tabiri caiz ise hayat durma noktasına geliyor. Tabi haliyle faturalar kabarık olabiliyor. Bu da elektrik tasarrufu konusunu gündeme getirmekte. Tabi elektrik tasarrufu yapmak sadece maddi yönden bir iyileştirme değildir. Elektrik tasarrufu sayesinde doğaya ve çevreye de büyük faydalar sağlayabiliriz. Peki elektrik tasarrufu için ne yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli ? Yazının ilerleyen kısımlarında bu sorulara tatmin edici cevaplar bulabilirsiniz.

Elektrik Tasarrufu İçin Ne Yapılmalı ?

Elektrik tasarrufu için yapılması gerekenlerden ilk şey aydınlatma sistemlerini düzenlemektir. Çünkü kullanılan elektriğin yaklaşık %20’si aydınlatma için kullanılır. Aydınlatma konusunda bilinçli davranmak elektrik tasarrufu sağlayacaktır.

 • Evlerde veya işyerlerinde akkor lamba kullanılıyorsa, bu lambaların kompakt floresan lamba ile değiştirilmesi büyük bir tasarruf sağlayacaktır. Sayılar ile belirtmek gerekirse %80 elektrik tasarrufu sağlanabilir.
 • Evdeki odalardan ayrılırken ışıklar mutlaka kapatılmalıdır. Eğer unutma gibi bir durum söz konusu olacaksa kapı girişlerine notlar bırakılabilir. Bu sayede yapılan elektrik tasarrufu fark edilecektir.
 • Güneş ışığından olabildiğince fazla yararlanmakta fayda vardır. Mesela çalışma masalarını pencere kenarlarına yerleştirmek elektrik tasarrufu yapılmasını sağlayacaktır.
 • Kullanılan lambaların değiştirilmesi de elektrik tasarrufu için yapılması gerekenler arasındadır. Çünkü zayıflayan lambalar daha fazla elektrik harcamaya başlarlar. Bu yüzden lambaların ömrünün bitmesini beklemek yerine belli aralıklar ile değişim yapılması elektrik tasarrufu için gayet faydalıdır.
 • Duvarların rengi de elektrik tasarrufu konusunda belirleyici bir faktördür. Açık renkli duvarlar ışığı yansıtacağı için ortam daha aydınlık olacaktır. Ancak koyu renkli duvarlar ışığı soğurur ve ortamın daha fazla aydınlanmasını engeller. Bu sayede ortamda kullanılan lamba sayısı düşürülebilir.

Aydınlanma haricinde diğer ev aletlerinde tasarruf etmek de mümkündür. Ev aletlerinde tasarruf etmek için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 • Ev aletlerinde tasarruf etmek için yapılması gereken ilk şey ev aletlerinin yerleşimini doğru yapmaktır. Kullanılan ev aletleri yerleştirirken arkasından, önünden, sağından, solundan boşluklar bırakmak gerekir. Bırakılması gereken boşluklar kullanma kılavuzunda yer alır, bu talimatlara uymak elektrik tasarrufu yapmak için önemlidir.
 • Buzdolabı veya derin dondurucuları ısı kaynaklarından ve güneş ışınlarından uzak tutmak elektrik tasarrufu yapmak için gerekenler arasında yer alır. Isı kaynaklarına yakın olan bu tür ev aletleri görevlerini yerine getiremez ve harcanan elektrik boşa gitmiş olur.
 • Çamaşır ve bulaşık makinelerini akşam saat 22:00 dan sonra yapmak elektrik tasarrufu yapmayı sağlar. Çünkü akşamları saat 22:00 dan sonra faturaya yansıtılan elektrik %50 daha azdır. Ayrıca kullanılan deterjan miktarını az tutmak elektrik tasarrufuna yol açar. Fazla deterjan kullanmak daha fazla enerji kullanmak demektir.
 • Kullanılan çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolmadan kullanmayın. Çamaşır ve bulaşık makinelerini tam dolmadan kullanmak demek makinelerin kullanım sayısının artması demektir. Bu da boşa giden elektrik anlamına gelir. Tam dolum yaparak makineleri çalıştırmak elektrik tasarrufu yapmak için gerekenlerdendir.
 • Televizyonları mutlaka düğmesine basarak ve fişlerini çekerek kapatın. Fişleri çekilmeyen veya kumanda ile kapatılan televizyonlar elektrik tüketmeye devam eder.
 • Kullanılan fırınların kapağının mümkün olduğunca kapalı tutulması da elektrik tasarrufu yapmak için gerekenler arasında yer alır. Gereksiz yere kapağı açılan fırınların ürettiği ısılar kısmen kaybolacağı için daha fazla enerji tüketmek zorunda kalacaklardır.
 • Odalarda klima bulunuyor ise kapı ve pencerelerin kapalı tutulması gerekir. Açık kapı ve pencereler ortamın ısısını etkileyeceği için kullanılan klimanın hiçbir etkisi olmayacaktır ve boş yere elektrik tüketmiş olacaktır.

Leave a Comment