Kamu Personel Alımları

Emniyet Genel Müdürlüğü 10 Bin 500 Yeni Bekçi Alımını Nasıl ve Hangi Şehirlere Yapacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü 10 Bin 500 Yeni Bekçi Alımını Nasıl ve Hangi Şehirlere Yapacak?

Binlerce insanın ilgilendiren yeni bir gelişme çarşı ve mahalle bekçileri ile ilgili yaşandı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 10 bin 500 yeni bekçi alınacak olması bu konuda beklentiye giren gençlerin heyecanını yükseltti. Pek, bu bekçiler hangi kentlerde görev yapacaklar ve hangi başvuru şartlarına göre hareket edilecek? İşte konuya dair bütün detaylar…

Bilindiği gibi geride kalan aylarda bekçi alımlarına dair çokça dedikodu basında yer almıştı. Bu nedenle de çarşı ve mahalle bekçilerinin arasında yenilerinin katılması süreci de konuşulur oldu. Hangi şartlara göre değerlendirilmelerin yapılacağı ve seçilen bekçilerin nerelerde görev alacakları gibi sorular da herkesin beyninde yer etti.

Vatandaşların oldukça merak ettiği ve ilgilendiği bu konuya dair süreç halen devam ederken, ortaya henüz kesin bir ilan yayınlanmış değil. Yalnızca ortada iki kesin ibare var; bunlardan ilki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun bu yönde bir alım yapılacağına dair açıklama yapması, diğeri ise resmî gazetede 10 bin 500 olarak ifade edilen bu bekçilerin alımının yapılacak olduğuna dair haberdir. Bu nedenle de detaylar herkes tarafından merak edilmektedir.

10 Bin 500 Bekçi Hangi Şehirler için Alınacak?

Her ne kadar ortada bir ilan olmasa da içişleri bakanı tarafından belirtilen bazı noktalar bu konuya ışık tutuyor. Süleyman Soylu, bu konuya dair yaptığı açıklamada, yeni alınacak 10 bin 500 çarşı ve mahalle bekçisinin her il için uygulanacağını ifade etmişti. Bu nedenle de ülkemizin tüm vilayetlerinde yeni bekçilerin çalışacağını ve mevcut yapının güçlendirileceğini söylemek mümkün. Sadece İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyük şehirler değil, her şehir için yeni bekçilerin alınacağı rahatlıkla ifade edilebilir. İlan yayınlandığında bu konu çok daha net ve açık olacaktır.

Bekçi Alımında Şartlar Değişir mi?

Bugüne kadar yapılan bekçi alımlarındaki şartlar ile yeni açılacak olan ilan şartlarının birbirinden farklı olacağı, yani yeni şartların daha farklı olacağı pek düşünülmemektedir. Elbette ki ilan açılana kadar bu durum netlik kazanmayacaktır; ancak yaş ve eğitim durumunun korunup diğer tüm şartların aşağı yukarı aynı şekilde ilanda yer alacağı muhakkaktır. Çarşı ve mahalle bekçiliğinin genel anlamda hangi işleri ve sorumlulukları yerine getirdiği, bununla beraber hangi şartları sağlayan kimselerin bekçi olabileceği gibi unsurlar değişmeyecektir. Yine de kesin ilanın ortaya çıkmasını beklemek mantıklı olacaktır.

10 Bin 500 Bekçi Alımı için İlan Ne Zaman Yayınlanır?

Şu anda 2018 yılının son günlerini yaşamakta olduğumuz için, yeni bekçi alımı ilanlarının 2019 yılında yapılacağını düşünmek oldukça doğaldır. Ancak 10 bin 500 yeni mahalle ve çarşı bekçi alımının 2019 yılının başlarında olması da tahmin edilmektedir. Özellikle de Şubat ya da Mart ayları bu ilan için potansiyel aylar olarak işaret edilebilir. Çünkü gerek kamudaki hazırlıkların gerçekleştirilmesi, gerek ise diğer çeşitli çalışmaların tamamlanması için 2019 yılının Şubat ve Mart aylarından birinde bekçi alım ilanlarının yayınlanacağı düşünülmektedir. Bu sayede seçimlerden önce de bu ilanların ortaya konması ile herkesin kendini şartlara göre ayarlaması mümkün kılınırken, vatandaşların büyük bir bölümünü ilgilendiren bu konunun da seçim arifesinde çözüme kavuşturulması ayrı bir önemli noktadır.

Siz de mahalle ve çarşı bekçisi alımları için ilanları takip edebilir, 2019 yılında bu ilanlara başvurarak kendinizi bu yola adayabilirsiniz. Burada önemli olan ise ilan üzerindeki şartların ve sürelerin en ince ayrıntısına kadar takip edilmesidir.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10-bin-yeni-bekci-alimi-ne-zaman-41059455


Leave a Comment