Finans-Ekonomi

Eşimin Borçlarını Nasıl Öğrenirim?

Eşimin Borçlarını Nasıl Öğrenirim?

Son zamanlarda eşler arasında en çok merak edilen konu, eşin borçlarının nasıl öğrenileceğidir. Her ne kadar eşin kredi ya da kredi kartı borcunu öğrenmek güvensizlik olarak algılansa da ileride doğabilecek olası problemleri önlemek amacıyla önemlidir.

Şayet eşiniz banka nezdinde sorumluluklarını sağlamışsa, maalesef kredi kartı borcunu öğrenemezsiniz. Ayrıca kredi kartı limitini, hesap ekstresini, kullanım tutarlarını da kişisel verilerin gizliliği prensibi ile öğrenmeniz mümkün değildir. Tüm bu bilgiler banka ile eşiniz arasında olan gizli ve kişiye özel bilgilerdir.

Eğer eşinizin ödemesinde problem yaşadığı bir kredisi ya da kredi kartı varsa, eşinizin kredi notu da düşük olacaktır. Yani eşlerin kredi notları birbirini etkilemektedir. Bankalar kredi çekmek istediğinizde birçok değişkeni göz önünde bulundurarak kredi çekip çekemeyeceğinize karar verir. Örneğin, sizin geliriniz, aynı evde yaşayan kişilerin gelirleri, sizin kredi notunuz, borçlarınız, kredi ve kredi kartı kullanım alışkanlıklarınız gibi kriterlerdir. Dolayısıyla eşinizin kredi borcunun olması sizin de kredi çekebilmenizi oldukça zorlaştırır. Düşük miktarlı kredilerde çok sorun olmasa da vadesi uzun olan ve yüksek tutarlı (konut kredisi gibi) kredilerde problem olabilir.

Bu sebeple eşinizin borçlarını öğrenmek için farklı alternatiflerde vardır. Fakat bu çözümler tamamen sizin kendi çabanızla olacak şeylerdir.

Örneğin;

  • Eşinizin telefonundaki mobil uygulamalar ile bankanın uygulamasına girerek kredi borcu, hesap özeti, kredi kartı kullanımları gibi bilgilere erişebilirsiniz. Tabi bunun için eşinizin kimlik numarasını, hesap numarasını, cep telefonu numarasını ve şifresini biliyor olmanız gerekmektedir.

  • Şayet, eşinizin telefonunda mobil uygulama yoksa internet bankacılığı vasıtasıyla bilgileri girerek kredi ve kredi kartı ile ilgili bütün detayları görebilirsiniz.

  • Başka bir yöntem ise, bankamatikler yani ATM’ler üzerinden eşin kredi ve kredi kartı bilgilerini öğrenebilmeniz konusudur.

  • Ya da eşinizin cep telefonu ile banka müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmektir. Banka müşteri hizmetlerini aradıktan sonra sesli yanıt sistemine bağlanarak borç bölümüne gitmeniz yeterlidir. Böylece borç bilgilerini size sesli yanıt sistemi iletecektir.

Tüm bu yöntemler ile eşinin borçlarını öğrenmek ne derece doğru bir çözümdür tartışılır. Yani evlilik birliğinde nasıl hayat müşterek ise eşler birbirlerinden bir şey saklamadan bu ve benzeri yöntemlere baş vurmaya gerek bırakmamalıdır.

Bankalar genelde kişilere kredi kartı verirken eşleri bilgilendirmese de yüklü miktarlarda kredi taleplerinde (ev kredisi vb.) eşleri de bilgilendirerek eşlerden onay alma yöntemlerine başvurmaktadırlar. Böylece geri ödemelerde olası aksamalarda sorun en aza indirilmiş olur.


Leave a Comment