Nargile

Nargile Nedir? Evde Nargile Nasıl Hazırlanır?

Nargile Nedir? Evde Nargile Nasıl Hazırlanır?

Bu coğrafyadaki en eski ve en keyifli tatlardan olan nargile, geleneksel bir tütün içme aracıdır. Önemli bir düzeneğe sahip olan, düzenekteki her bir parçasının hassasiyetle ayarlanması lazım gelen nargile, çoğu zaman mekanlarda içilir. Ancak son zamanlarda, insanlar bu zevkten mahrum kalmasın ve her canları istediğinde dışarı çıkmak zorunda kalmasınlar diye evde nargile içme konusu gündeme gelmektedir. Evde hazırlanabilen nargilelerin özenle düzeneklerinin kurulup malzemelerinin de tedarik edilmesi gerekir.

Nargile Nedir?

Bir hortum yardımı ile tütün dumanının sıvı içinde gezdirilip süzdürülmesi ve bu dumanı kolayca çekebilmek amacı ile kurulan tertibata nargile denir. Tütün seven herkes nargile ile bu etki ve tadı alabilir. Bu noktada, nargilenin hazırlanması ve kullanımı da önem arz eder. Hortum, özel folyo, özel tütün, şişe, sıvı gibi malzemeler en doğru şekilde ayarlanıp düzeneğin kurulması sağlanır ve ortaya nargile çıkar.

Dışarıdaki Nargile ile Evdeki Nargileler Birbirinden Farklı mı?

Teorik olarak hayır; ancak pratik olarak evet… Mekanlarda hazırlanan nargilelerin közlerinden kömürlerine, tütün tiplerinden şişe büyüklüklerine kadar bazı farklılıklar söz konusudur. Çünkü mekan nargilesi ticari amaçlıdır, ev nargilesi ise daha çok keyif amaçlıdır. Genel anlamda arada büyük farklar görülmezken ve hazırlık evresi birbirine çok benzerken, büyüklük ve şekil gibi unsurlar elbette ki birbirinden ayrılabilir.

Ev Nargilesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bu soruya cevap vermeden önce, hangi malzemelerin gerekli olduğu konusunda bilgi paylaşılmalıdır. Aşağıda, ev nargilesi için gerekli olan malzemeler listelenmiştir;

 • Nargile şişesi

 • Kömür

 • Özel folyo (alüminyum folyo pek tavsiye edilmez, özel nargile folyosu daha sağlıklıdır)

 • Tütün

 • Su (ya da isteğe bağlı değişmekle beraber süt)

Malzemeler hazırlandıktan sonra aşağıdaki işlemler sırası ile ve hassasiyet içinde yapılır;

 • Şişeye su doldurulur. Soğuk su konması her daim tavsiye edilirken, aynı zamanda 8 ila 10 buz küpü de buraya bırakılabilir. Tütün çeşidine ya da kişisel zevke göre su yerine süt kullanılması da mümkündür.

 • Su miktarını doğru ayarlayın. Ser borusu suyun içinde 2-3 cm kadar batmalı, aynı zamanda suyun üst kısmında duman için gereken havanın oluşmasını sağlayacak boşluk oluşmalıdır. Bu şekilde miktar ayarı yapılabilir.

 • Marpuç, serin üzerindeki özel yuvaya dikkatlice konur. Bu esnada marpucun hava almamasına dikkat edin, hatta ufak bir kağıt parçası ile marpucu sarabilirsiniz…

 • Seri kapatarak hortumdan hava almaya çalışın. Eğer suda kabarcıklar oluşuyor ise hava kaçağı durumu söz konusudur ve hemen vidalama yerleri kontrol edilip hava almanın önüne geçilmelidir.

 • Tütün lüle içine konur. Ancak bu esnada tütünün fazla bastırılması ya da yoğun şekilde konması tavsiye edilmez. Tütün parçaları rahat ve hafif kalmalıdır.

 • Lüle üzerine özel folyo konur ve gergin bir şekilde bu folyo kapatılır. Normal alüminyum folyolar gereğinden fazla ince oldukları için kullanımda verimli olmazlar; ancak özel üretim nargile folyoları burada işinize yarayacaktır.

 • İster bir kürdan yardımı ile, ister farklı bir sivri cisim ile çok ince olacak şekilde folyo üzerinde delikler açılır. Ortalama 12 delik işinizi görecek olup, delikler iç kısımda yoğun ve kenarlarda seyrek olmalıdır.

 • Lüle serin uç kısmına takılır ve kömürlerden köz elde edilerek bu közlerin lüle ağzına konması sağlanır. Burada tavsiye edilen köz adedi 2 ya da 3’tür. Közün büyüklüğü, nargilenin büyüklüğü, tütünün tipi gibi unsurlar köz miktarını etkiler. Ancak genel olarak 3 köz size gerekli etkiyi sağlayacaktır.

 • Kömürün konmasının ardından nargile kullanılmaya başlanabilir. Ancak ilk içe çekme hareketlerinde verim alınması zordur. Takribi olarak 10 dakika sonra tam anlamı ile tadı v etkiyi görebilmeniz mümkün olacaktır.

Dileyen herkes basit bir malzeme tedarik süreci sonrasında evinde nargilesini hazırlayabilir…

Nargilenin Zararları

Nargilenin Zararları

Unutmayın. 1 Nargilenin zararı 50 Sigaraya eşittir. Sağlığınızı düşünüyorsanız tütün ve tütün ürünlerinden uzak durunuz.


Leave a Comment