Sosyal Medya

Facebook Kullanarak İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Facebook Kullanarak İşinizi Nasıl Büyütebilirsiniz?

Günümüzde sosyal medyanın etkisi tartışılmaz. Çünkü 7’den 70’e herkes sosyal medya kullanıyor. Facebook sosyal medyanın ilk başlangıcı olsa da halen popülerliğini koruyor. Günde 1 milyardan fazla kullanıcının giriş yaptığı Facebook her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor. Üstelik bu rakam yılda %15 oranında büyüyor.

Bu sebeple eğer işinizi büyütmek, işinizin içeriği olan ürünleri müşterilere ulaştırmak için Facebook’ta var olmak doğru bir karardır. Tabi bunun için Facebook’u doğru kullanmak, Neyi? Ne zaman? ve Ne şekilde paylaşılması gerektiğini de doğru ayarlamak gerekir. Bunun için küçük ve orta ölçekli işletmelerin dikkat etmesi gereken konular vardır.

Facebook Sayfası Açmak

Öncelikle sadece iş için bir Facebook sayfası açmalısınız. Bu adreste kişisel ve özel durumlarınızı değil sadece işle ilgili durumlarınızı paylaşmalısınız.

Facebook Adresi Oluşturun

Sayfa ilk oluşturulduğunda bunu yapmak mümkün olmasa da sayfa belli bir beğeniye ulaştıktan sonra, ‘’Hakkında’’ yazan kısmına tıklayarak kendi adresinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız adres Facebook’un size vereceği bir adres olacak fakat devamına mutlaka iş yerinizin adı, şirket ismi gibi ayrıntıyı kendiniz eklemelisiniz.

Örneğin; www.facebook.com/minthomemadetr gibi işletmenize özel bir adres yapmalısınız.

Ayrıca Facebook sayfanızı ilk kez ziyaret eden biri, ilk önce hakkında yazan bölüme bakacağından, bu bölüme kısa bir açıklama yazmalısınız. Bu açıklama işinizin içeriği ile ilgili olmalıdır.

Kapak Fotoğrafı ve Profil Fotoğrafı

Facebook sayfanızın kapak fotoğrafı sayfanızı etkili hale getirecek işinizle ilgili bir fotoğraf olmalıdır. Üstelik seçeceğiniz fotoğrafın mobil uyumlu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Profil fotoğrafı ise, şirketinizin veya markanızın logosu olmalıdır. Logonuzun boyutuna ve rengine göre daha çarpıcı hale gelmesi için farklı arka plan tercih edebilirsiniz.

Mesajları Önemseyin

Facebook mesajlarına hızlı cevap veren müşterilerinin sayfasına ‘’Mesajınız dakikalar içinde cevaplanır’’ logosu koymaktadır. Buda bir iş yeri sayfası için prestijli bir durum olduğundan mesajları mümkün olduğunca hızlı cevaplamalısınız.

Gelişmeleri Takipçilerle Paylaşın

Facebook ‘’Kilometre Taşı’’ başlığı altında işletmelerin başarılarını eklediği özel bir alan hazırlamıştır. Sizde bu alanda, müşterilerinizden gelen teşekkürleri, kendi tanıtımlarınızı, ödüllerinizi etkinlik ve kampanyalarınızı paylaşarak bunları zaman tüneline ekleyebilirsiniz. Böylece kullanıcılar hakkınızda daha çok bilgiye sahip olabilecektir.

İstatistikleri Takip edin

Facebook’un kullanıcılarına sunduğu istatistikler sayesinde hedef kitleniz hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu da sizin kişilere ulaşmanızı kolaylaştırır. Takipçileriniz hakkında, yaş, cinsiyet, bulunduğu yer gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sayfanızın performansını görebilir, hedef kitlenizin hangi saat diliminde Facebook kullandığını görebilirsiniz.


Leave a Comment