Sosyal Medya

Facebook Profilime Bakanlar Uygulamaları

Ülkemizde yaygın şekilde kullanılan bir sosyal paylaşım platformu olan facebook kullanıcıları facebook profilime kim bakmış şeklinde merak etmektedir. Henüz facebook yönetimi kullanıcılarına facebook profillerine kimlerin baktığına dair bir bilgi vermemektedir. Bunu fırsat bilen kötü niyetli kişiler facebook kullanıcılarının meraklarını kullanarak, facebook profilime bakanlar adında uygulamalar çıkarmaktadırlar. Ancak bu uygulamaları kullanan kullanıcılar kendilerini ne gibi tehlikelerin beklediğinden habersizdir.

Bu uygulamalar genellikle

  1. Tamamen rastgele içerik üreterek facebook kullanıcılarına bu içeriği gösteren ve bunun yanında kullanıcının sistemine zararlı yazılım bulaştıran
  2. Yüklenilen uygulama sayesinde tüm facebook kullanım aktiviteleriniz bir sunucu üzerinde kaydedilir ve bu uygulamayı yükleyen başka bir kişi facebook profilinize baktığı zaman veya siz başka birisinin facebook profiline baktığınız zaman bu verilerden yararlanarak kullanıcıya bu verileri sunan

yazılımlardır. 2. maddede bahsettiğim uygulama masum gözükebilir ancak facebook aktiviteleriniz kayıt altına alınır ve bu güvenli olmayan yasadışı bir uygulamadır.

[the_ad id=”907″]

Facebook Profilime Bakanlar Uygulamalarının Genel Çalışma Mantığı

Facebook profilime bakanlar isimli uygulamalar, siz uygulamayı yükledikten sonra size rastgele oluşturduğu bir facebook kullanıcı listesi sunar. Bu listedeki bilgiler tamamen yanlıştır ve profilinize bakanlarla kesinlikle ilgisi yoktur.

Sonuç olarak;

Facebook profilime bakanlar ismindeki uygulamalar tamamen sahte uygulamalardır. Hiçbir uygulamanın böyle bir bilgiye ulaşma imkanı yoktur. Ayrıca bu uygulamalar yüzünden facebook kullanıcı bilgileriniz başkalarının eline rahatlıkla geçebilir veya sisteminize bulaşan zararlı yazılım sayesinde facebook hesabınız sizin onay vermediğiniz paylaşımlar, istekler, mesajlar gönderebilir. Bundan korunmak için bu uygulamaları yüklememeye ve diğer uygulamaları da yüklerken hesabınızda hangi bilgilere erişeceğini kontrol ederek yükleyiniz.

Bir kez daha söylüyorum. Facebook, profilinize kimlerin baktığına dair bir veri sağlamamaktadır ve bu bilgiyi sağladığını söyleyen uygulamalar tamamen sahte hatta zararlı uygulamalardır.


Leave a Comment