Git Linux PHP

Gitlab Kurulumu Ubuntu’da Nasıl Yapılır?

Gitlab Kurulumu Ubuntu'da Nasıl Yapılır?

Git sürüm kontrol sistemi, günümüzde geliştiriciler tarafından proje yönetimi için kullanılan en popüler sürüm kontrol sistemidir. Git sürüm kontrol sistemi ile projelerinizi oluşturabilir, projelerinize farklı yetkilerde kişiler ekleyebilir ve yapılan tüm değişikliklerin takibini en hızlı şekilde yapabilirsiniz. Git sürüm kontrol sistemi, hali hazırda terminal üzerinde platform bağımsız çalışan bir uygulamadır. Terminal üzerinden çalışan bu uygulama, çoğu zaman bir çok kullanıcı tarafından terminalden kullanılmasından dolayı bir eziyet olarak görülmektedir ve bu yüzden tercih edilmemektedir. Bu yazımda Git sürüm kontrol sisteminin kullanımını kolaylaştıran Gitlab isimli uygulama hakkında ve Gitlab kurulumu hakkında bilgi vereceğim.

Git Nedir?

Git, Linus Torvals tarafından geliştirilmiş bir sürüm kontrol sistemidir. Git ile birlikte projenizin geliştirme aşamasında takım üyelerinize görevler atayarak yapılan değişiklik veya yapılan eklemeleri adım adım kontrol edebilir, proje ekibinizdeki üyelerin tam bir koordinasyon içerisinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de projenizin geliştirme aşamasında yaşanabilecek olumsuzluklara hızlı bir şekilde müdahale edebilirsiniz.

Gitlab Nedir?

Gitlab, git kullanımını kolaylaştırmak amacıyla 2013 yılında Hollanda merkezli bir girişim olarak ortaya çıkmıştır. Web tabanlı bir uygulama olan Gitlab, Git sürüm kontrol sistemini en iyi şekilde kullanmanızı sağlamanın yanında içerdiği wiki ile geliştiricilere kapsamlı dökümantasyon imkanı da sağlamaktadır. Gitlab ile sınırsız public veya private depolar oluşturabilir, ücretli veya ücretsiz birçok paketi bulunan Gitlab’ı ister Gitlab sunucularında isterseniz de kendi sunucularınızda barındırabilirsiniz. Arayüz olarak Github’a çok benzediği için Gitlab hakkında Webrazzi de bir makalede anlatıldığı gibi GitLab için bir anlamda GitHub‘ın open source yani açık kaynak ve ücretsiz hali tanımını yapabiliriz.

Gitlab ücretli sürümünde ücretsiz sürümüne ek olarak;

 • 7/24 Destek
 • Eğitimler
 • Size özel asistan ve mühendis
 • Yedekleme Planları

gibi bir çok ek özellik barındırmaktadır. Eğer bunların hepsini kendiniz yapabileceğinize inanıyorsanız Gitlab Community Edition sürümünü ücretsiz olarak kendi sunucunuza yükleyebilir, iyi bir sürüm kontrol sistemi ortamına sahip olabilirsiniz.

Ubuntu Gitlab Kurulumu

Ubuntu 14.04 harici sistemlere Gitlab kurulumu ile ilgili yönergelere buraya tıklayarak açılan bağlantıdan işletim sisteminizi seçerek ulaşabilirsiniz.

 1. İlk önce sisteminizde yapılması gereken güncellemeleri kontrol ediniz ve güncelleme varsa yapınız.
  sudo apt update
  sudo apt-get upgrade
 2. Gitlab kurulumu yapmadan önce sisteminizde Git kurulu olmalıdır. Git kurmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.
  sudo apt-get install git
 3. Gitlab kullanımı için gerekli araçları yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırınız.
  sudo apt-get install curl openssh-server ca-certificates postfix
 4. Postfix ile Gitlab üzerinde yapılan işlemlerle ilgili kullanıcılara mail gönderimi sağlanmaktadır. SMTP ile mail gönderimi sağlamak için /etc/gitlab/gitlab.rb dosyasında burdaki ayarları Gitlab kurulumu bittikten sonra uygulayınız. Ayarları uyguladıktan sonra  gitlab-ctl reconfigure komutunu çalıştırınız.
 5. Gitlab kurulumunu yapmak için aşağıdaki komutları çalıştırınız.
  curl -sS https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ce/script.deb.sh | sudo bash
  sudo apt-get install gitlab-ce
 6. Gitlab kurulumundan sonra SMTP ayarlarını yapmak istiyorsanız 4. adımdaki işlemleri uygulayınız.
 7. Gitlab erişimini 80 portu haricinde yapmak istiyorsanız /etc/gitlab/gitlab.rb dosyasında bulunan
  external_url "http://gitlab.example.com"

  satırını isteğinize göre değiştiriniz. Ben 8442 portunu uyguluyorum.

  external_url "http://gitlab.example.com:8442"
 8. Tüm işlemler bittikten sonra
  gitlab-ctl reconfigure

  komutunu çalıştırınız ve ayarlarınızı Gitlab üzerine uygulayınız.

 9. Artık Gitlab ortamınız kullanıma hazır. Kurulum yaptığınız alan adı veya ip adresi üzerinden sisteme ilk girişte root şifrenizi belirlemeniz istenecek. Root şifrenizi de belirledikten sonra Gitlab üzerinde projelerinizi ve ekibinizi barındırabilirsiniz.

Leave a Comment