Sağlık

Kasık Biti(Phthirus Pubis) Nedir, Nasıl Bulaşır ve Tedavisi

Kasık Biti(Phthirus Pubis) Nedir, Nasıl Bulaşır ve Tedavisi

Özellikle kasık bölgesindeki kıl ve kıl köklerine yerleşen ve deriden kan emerek beslenen Phthirus Pubis isimli parazitin oluşturduğu bir hastalıktır. Bu parazite yengece benzediği ve kasık kıllarına bir yengeç gibi sıkıca tutunduğu için yengeç biti adı da verilir. Bu parazit kasık bölgesi dışında; koltuk altı, anüs, göğüs, yüz, bacak kılları hatta kirpik ve kaşlara dahi yerleşip enfeksiyon oluşturabilir.

Kasık Biti Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

Kasık bitleri kan emerek beslendikleri için ve tüy ve kıllara tutunarak vücutta saklandıklarından kıl ve tüylerin bol olduğu bölgelerde bulunurlar. Genellikle cinsel ilişki sebebiyle bulaşması çok yaygın olduğu için, en fazla kasık bölgesinde görülürler. Tüy ve kılların az olması sebebiyle çocuklarda daha çok kaş veya kirpiklerde görülebileceği gibi yetişkinlerde makat çevresinde,gövdede, koltuk altlarında, bacakların üst kısmında görülebilir.

Kasık Biti Nedenleri ve Nereden Bulaşır?

Kasık biti olan kişiyle cinsel ilişki olması durumunda bulaşma olur. Ayrıca biti taşıyan kişinin havlu, çarşaf, giysi, yatak, battaniye gibi eşyalarını ortak kullanma ile geçiş olur. Bit olan ebeveynlerle aynı yatağı paylaşma sonucu çocuklara da bulaşma olur.

Kasık Biti Belirtileri Nelerdir?

Bitlenme şiddetli kaşıntıya yol açar. Kaşıntı gece artar. Hafif mavimsi lekeler görülebilir. Bit yumurtaları kıllara tutunmuş küçük beyaz noktalar halinde görülür. Aşırı kaşımaya bağlı ciltte tahriş ve kızarıklık gelişebilir. Tahriş olan yerlerde enfeksiyon gelişebilir. Külotta siyahımsı toz görülebilir.
Tanı nasıl konur?

Kasık kıllarının gövdelerinde bit yumurtaları (sirkeler) belirlenir. Kıl kökünde gömülü bitler görülür. Bitler el merceği ile daha rahat izlenebilir.,

Kasık Biti Tedavisi

  • Permetrin (%1) enfekte bölgeye uygulanarak 10 dakika beklenir ve sonra yıkanır VEYA
  • Lindan %1’lik şampuan enfekte bölgeye uygulanarak 4 dakika beklenir ve sonra yıkanır VEYA
  • Piretrinler ve piperonil butoksit enfekte bölgeye uygulanarak 10 dakika beklenir ve sonra yıkanır.
  • Lindan gebe, emziren kadınlarda ve 2 yaşın altı çocuklarda kullanılmaz.
  • Cinsel eşler de aynı  biçimde tedavi edilmelidir.

Kirpiklerdeki pedikülozis oftalmik bir pomadın kapak kenarlarına 10 gün süreyle ve günde 2 kez uygulanmasıyla tedavi edilebilir. Bu yöntemlerle bitler veya sirkeler havasız kalıp boğulmaktadır. Kullanılan ilaçlar göze uygulanmamalıdır. Hastanın son 2 gün içinde kullandığı giysiler ve çarşaflar yıkanmalı, kurutulmalı ve ütülenmelidir.Eğer kasık biti probleminiz varsa mutlaka bir uzmandan destek alınız. Utanmayın, tıpta utanma olmaz. Sizin sağlığınız her şeyden daha önemli.

Kasık Bitinden Korunma Yolları

Enfekte kişilerle cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve bu kişilerin kullandığı elbise ve yatak takımı gibi eşyalara temas edilmemelidir. Toplum eğitiminde, ortak yıkanan çamaşırların sıcak su ile 55C’de 20 dakika yıkanması ve yıkanma sonrası mutlaka ütülenmesi gerektiği belirtilmelidir.

Resim: https://en.wikipedia.org/wiki/Crab_louse


Leave a Comment