Sağlık

Katarakt Hastalığından Ameliyatla Kurtulmak Mümkün Mü?

Katarakt Ameliyatla Kurtulmak Mümkün Mü?

Göz hastalığı denilince akla ilk gelen katarakt hastalığıdır. Bilimsel araştırmalar sonucunda günümüz insanlarında her 5 kişiden 1inde görülen bu rahatsızlık, gözün gözbebeği üzerindeki görme işlemini gerçekleştiren lensin etkisini kaybetmesi ile oluşmaktadır. Saydamlığını kaybeden bu lens uzak görmeyi zorlaştırdığı gibi bazılarında ise yakını görmeyi engellemektedir.

Yine yapılan bir araştırma sonucunda daha yüksek yaşlarda rastlanıldığı belirtilen bu hastalığın tedavisi ameliyat olmaktır. Sadece görme seviyesini zorlaştıran bu rahatsızlıkta, kalıcı görmeme ve bunun devamında kör kalma durumu bulunmamaktadır. İnsan vücudunda şeker hastalığı ile doğru orantıda görülen bu göz hastalığının, kalıcı körlüklere yol açmasa da ağrılar için karanlık bir dünyada günlerinizi zehir etmeyi başarmaktadır.

Bulaşıcı özelliği olmayan katarakt daha çok bulanıklılığa yol açmaktadır. Girilen daha ıssız ortamlarda, görüntü kalitesinin daha da düştüğünü belirtirken yan etkisi olduğunu da söylemeden geçmeyelim. En belirgin ve en çok görülen yan etkisi ise baş ağrısıdır. Hastalığın yoğun görülmesi nedeni ile katarakt rahatsızlığı hayattan bir kesit haline gelmiştir. Bir tehlikesi olmayan bu rahatsızlığa katarakt ameliyatı ile veda edebilirsiniz.

Ameliyatında o kadar yorucu olmadığı belirtirken, doktorların hastanın kendinin iyi hissetmesine göre ameliyat olduğu gün bile taburcu etmeye izin vermelerinden bunu anlayabiliyoruz. Teknoloji ile daha da kolaya indirgenen bu ameliyat sonrasında, hastanın gözleri eskisinden daha da iyi görmeye başlamaktadır. Tehlikesi olmayan bu ameliyatı olmak önce ufak bir teste tutuluyorsunuz ve sonrasında ise geçirdiğiniz ameliyat ile bu rahatsızlıktan kalıcı olarak kurtulabiliyorsunuz.

Katarakt rahatsızlığınız varsa veya sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, en iyi ve yeni tedavi yöntemleri için doktorunuza danışınız.


Leave a Comment