Finans-Ekonomi

Kişisel Harcamalarımı Nasıl Kısıtlarım? 5 Adımda Öğrenin

Kişisel Harcamalarımı Nasıl Kısıtlarım? 5 Adımda Öğrenin

Kişisel harcamalarınız az ya da çok olsun bütçeniz için oldukça önemlidir. Bütçenizin sarsılmaması için harcamalarınızın takibini yapmanız gerekir. Harcamalarınızı azaltmak ve tasarruf yoluna gitmek için uygulayabileceğiniz 5 yol;

Plansız Harcamalardan Kaçının

Harcamalarınızı azaltmak için öncelikle plansız harcamalar yapmaktan kaçının. Bütçenize en büyük zararı veren hiç şüphesiz düşünülmeden yapılan gereksiz ve plansız harcamalardır. İhtiyacınız olmadığı halde sepetinize eklediğiniz her ürün plansız harcamaya bir örnektir.

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Harcamalarınızı kısıtlamak için yapacağınız bir diğer yöntem de alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi yapmaktır. Çünkü alışveriş yaparken, çoğu zaman nelere ihtiyaç duyulduğu o anda hesaplanamaz ve ihtiyaç olmayan şeyler de satın alınabilir.

İstek mi? İhtiyaç mı? Karar Verin.

Kişisel harcamalarınızı azaltma yoluna girerken en önemli noktalardan bir tanesi de alacağınız ürünün sizin ihtiyacınız mı yoksa isteğiniz mi olduğunu belirleyin. Sadece gerçek ihtiyaçlarınıza yönelik harcamalar yapın.

Yanınızda Bozuk Para Taşımaktan Kaçının

Harcamalarınızı azaltmak için öncelikle yanınızda bozuk para taşımayı bırakın. Çünkü yapılan araştırmalar kâğıt parayı bozdurmak yerine harcama yapmaktan kaçınıldığını göstermektedir. Yanınızda bulunan bozuk paraları harcamak kolay olduğu için gereksiz harcamalarda kullanma oranınız artar. Hızlı ve kolay tüketme eğiliminde olmamak için bozuk paralarınızı dışarı çıkarken yanınıza almayın.

Arkadaşlarınızla Dışarıda Buluşmayın

Arkadaşlarınız ile buluşacağınız zaman ev ortamlarını tercih edin. Çünkü restoran ya da kafelerde buluşmak fazla ücret ödemenize sebep olur. Harcamalarınızı azaltmak için arkadaşlarınızı eve davet edin. Eğlenmek için, kahve içmek için ve yemek için ev ortamlarını tercih edin.

Kişisel harcamalarınızda bu 5 yolu takip ettiğinizde kısa sürede tasarruf sağladığınızı göreceksiniz. Gereksiz harcamalardan kolaylıkla kurtulmuş olacaksınız ve ihtiyacınız olmayan şeyleri almayacaksınız.


Leave a Comment