Genel

Kopya İçerik Nasıl Bulunur – Kontrol Edilir?

Türk internet dünyası 95′li yıllardan sonra büyük bir ivme ile gelişmeye başladı. Bu gelişim 2000′li yıllardan sonra özelleştirme ile internet bağlantı sağlayıcı olarak daha etkin rol alan Türk Telekom’un kampanyaları ile artan internet kullanıcıları sayesinde hızla gelişti. Her eve bilgisayar ve internet bağlantısı geldi.

Zamanla kullanıcı olmaktan çıkan insanımız internet dünyasına çeşitli şekillerde web siteleri kazandırmaya başladılar. O zamandan kalma köklü forum siteleri hala yayınlarına devam etmektedir. Webmaster kelimesi artık günlük Türk İnternet literatürüne girmeye başladı. Web tasarım furyasında ilk önce forum siteleri başı çekti. Forumların çok popüler olduğu zamanları saygı ile hatırlıyorum. Sonrasında CMS yani içerik sistemleri geldi hemen, phpnuke , aspnuke, joomla , mk portal benim aklıma gelen ilk sistemler oluyor. Tabi şuan ise bloglar ve wordpress başı çekiyor, webmasterların kullandığı içerik sistem araçlarından.

Buraya kadar anlatılan işin teknik kısmı, bir domain satın alıp, bir sistem belirledikten sonra web sitesi yayın hayatına giriyor. Ancak iş bununda bitmiyor tabi, içerik yönünden sıkıntı çeken bir site elbette ziyaretçi yönünden sıkıntı çekmeye mahkum durumdadır. Seo tekniklerini ne kadar kullanırsa kullansın içeriği zayıf siteler ziyaretçi çekmezler. Bu nedenle arama motorlarının sitenizi daha çok indexlemesi ve aramalarda göstermesi için ve her şeyden önemlisi çok daha fazla konu ile ziyaretçilerinizin karşısına çıkmanız için içeriğinizin zengin olması kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Tüm bu CMS’lerin gelişmesi ve yaygınlaşması ile ortaya çıkan siteler internet aleminde içerik sıkıntısı ortaya çıkardı. Nerede ise her ilköğretim çağındaki ve internet ile ilgilenen gencin bir web sitesi olmaya başladı. Hâl böyle olunca artık siteler arasında klonlamalar başladı. Yani üretemeyen insanlar alıntı ( yada çalıntı ) adı altıda diğer sitelerin içeriklerini çalmaya başladılar. Bu durum özellikler blog yazarlarını rahatsız etti ve tüm bu ihtiyaçlar sonucundan özgün içerik diye bir kavram ortaya çıktı. Malumunuz  Google algoritmasında sürekli paylaşılan ve birçok sitede yayınlanan içerikler bir değere sahip değiller. Yani paylaşılan içerik ortalık malıdır ve değersizdir. Böyle içerikler interneti kirletmekte ve bir çöplük haline getirmektedir. Tabi en önemlisi ise üretenin emeğine saygılısızlık yaparak hakkını gasp etmektir.

Üretken insanların zamanlarını ayırarak ve emek vererek ortaya çıkardıklarını hayasızca iki mouse hareketi ile sitelerine copy/paste yapanlara, yani içerik hırsızlarına karşı neler yapılmalıdır? Sorusu tüm blog yazarlarının kafasını kurcalar hale geldi. Öyle ya saatlerce bilgisayar başında tüketilen emek ve zaman başkaları tarafından çalınarak, kopya içerik yapılır ve ortalık malı haline geliyordu. Bu nedenle ürettiklerinizin kontrol edilmesi ve başka siteler tarafından çalınıp çalınmadığının bilinmesi lazımdı.

Peki Çalıntı İçerik Nasıl Bulunur?

Bunun için en büyük yardımcımız google tabiki , google aramalarından sizin içeriklerinizin kimler tarafından çalındığını , kopyalandığını görebilirsiniz. Ancak bu yöntemin yanında özgün üreten webmaster ya da yazarlara faydalı olcak iki site tanıtacağım.

Copyscape alıntı / çalıntı / kopya içerik / copy – paste vb… adı ne olursa olsun , izinsiz olarak çalınan içeriklerinizin hangi site yada kimler tarafından çalındığını bulmanıza yardımcı olan harika bir servistir.

Copygator özgünlük kontrol aracı

Diğer faydalı servisimiz ise http://www.copygator.com ‘dur. copyscape.com’a göre çok daha faklı özelliklere sahip bu servis, sitenizi sürekli takip ediyor ve çalıntı içerikleri saptıyor. Eklediğiniz bir kod ile bunu size haber veriyor. Site Rss sürekli olarak tarayarak kopya içerikleri takip ediyor. Tabi bunun için bikaç aşamadan geçmeniz gerekiyor. Bu servisten yararlanmak için öncelikle sitenizin tanıtılması gerekmekte. Copygator tarafından sitenizin takip edilip edilmediğini kontrol etmek için ana sayfadaki sorgulama alanına adresinizi yazıp sorgulatın.

 


Yazar Hakkında

Murat

Merhabalar sağlık hakkında tüm bilgileri bu sitede toplamaya çalışıyoruz. Size en doğru en iyi bilgileri sunmak için uğraşıyoruz. Takipte kalın :)

Leave a Comment