Finans-Ekonomi Kredi

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Farklı ihtiyaçlardan dolayı, farklı zamanlarda bankalardan kredi çekilebiliyor. Ancak çekilen krediler çoğaldıkça kredi borcu ödemelerinde zorlanmalar olabiliyor.

Birçok kredi kullanıcısının aklında olan soru, kredi borcu ödenmezse ne olacağıdır? Bu sorunun en kısa ve en net yanıtı 90 gün sonunda borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlayacağıdır.

Kredi borcu belirlenen süreçte ödenmezse yapılacak işlemlerde önce idari takip başlatılır ardından da yasal takip başlatılır. Fakat yasal takibe girmeden önce borçlunun bankaya borçlarını ödemesi için 3 ay (90 gün) süresi vardır. Bu 90 günlük süre kesintisiz 90 gün değildir. Toplam gecikmiş borç 90 güne denk geliyorsa bankanın idari takip başlatması için yeterlidir.

Şayet 90 gün içinde borç kapanırsa sadece gecikme faizi ödenir. Gecikmenin 54. gününde borçluya ihtar çekilir. Bankaya ödeme ihtardan sonra yapılırsa hem gecikme faizi hem ihtar ücreti borçluya yansıtılır.

Bankaya 90 günün sonunda halen borç ödenmedi ise, banka borçlu kişi ile direk irtibata geçerek geciken 3 aylık borcun faizini ve ihtar ücretini ödemesini talep eder. Bankanın bu talebinden sonra borçluya ödemeyi yapması için tanınan süre 7 gündür. Eğer bu 7 günlük süreçte kalan borcun tamamını, faizini ve ihtar ücretini hepsini birlikte ödeyerek kapatılırsa banka yasal takip sürecine geçmez. Fakat bu 7 günlük süreçte borcu kapatamayacak gibi bir durum söz konusu ise, yasal takibe girmemek için bankacıdan borcun yapılandırması talep edebilir.

Tüm bu zamanlarda borçlar ödenmez ve yapılandırma talep edilmez ise, artık bankanın tanıdığı son süre olan 7 günde de borçların ödenmemesi durumunda banka tarafından borçluya yasal süreç başlatılır. Bu süreçte yani yasal süreçte ise, borç avukata veya varlık şirketlerine devredilir. Avukat aracılığı ile yürütülen bu yasal süreçte borçlu kişinin adı ve kimlik numarası Merkez Bankası kara listesine iletilir böylece borçlu olan kişinin kredi sicili de bozulmuş olur. Yasal takibe ve yasal sürece girdikten sonra borçlu olan kişi borcunu her ne kadar ödese de 5 yıl süreyle hiçbir bankadan kredi talep edemez. Ayrıca bankanın mahkeme kararı doğrultusunda banka hesapları bloke edilmekte, maaşının bir miktarına el koymak veya icra takibi başlatmak gibi bir hakkı bulunmaktadır.

Tüm bu sebeplerle alınan kredi gününde ödenmeli, ödemelerde gecikmeler olsa bile bu borç 90 günü geçirmeden yani yasal takibe düşmeden kapatılmalı ya da kişinin gelirini aşan kredi talebinde bulunmaması gerekir.


Leave a Comment