Finans-Ekonomi

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, kredi kayıt bürosuna (KKB’ye) bağlı olarak, çeşitli oranların hesaplanması ile oluşan, kişiye özel yapılan bir hesaplamadır. Bu oranlar dönemsel olarak değişkenlik gösterse de kredi notu her zaman kişiye özeldir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Bireysel kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemeleri kredi notunu %35 oranında etkiler. Kredi notunu etkileyen en önemli unsurlardan biri kredi kartı ödemelerinin düzenli olmasıdır. Bu yüzden aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun, kredi ödemeleri düzenli değil ise, kredi notu olumsuz olur. Kısaca kredi notunun olumlu çıkması için, kredi ve kredi kartı ödemeleri düzenli olması gerekir.
  • Kredi notu ilk ödeme gecikmesinde etkilenir. Yani birkaç ödemeden sonra düşmez. İlk ödemeniz son ödeme tarihinden 1 gün bile gecikse, sistemde gecikme olarak gözüktüğünden kredi notunuz düşecektir. Bu tarz kısa süreli ödemeler çok önemsenmese de bu ufak görünen ya da önemsiz algılanarak 1 kaç gün yapılan gecikme kredi notunu direk etkiler. Kredi notunun olumsuz etkilenmemesi için, ödemeler kesinlikle son ödeme tarihine kadar yapılmalıdır.
  • Ödemeler gecikse de 30 günden fazla yapılan gecikmeler kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Yani daha ilk taksit ödenmeden ikinci taksitin günü geldi ise, kredi notu daha da olumsuz etkilenir anlamına gelmektedir.
  • Kredi notunu etkileyen başka bir konu ise, bankalara olan mevcut borçtur. Mevcut kredi kartı borçlarını ve mevcutta ödemekte olduğunuz kredi borçları düzenli ödeniyor olsa da kredi skorunu yaklaşık %30-35 oranında etkiler. Yeni kredi talebiniz olursa, mevcut talebinizle birlikte gelirinizin yetip yetmeyeceğine bakılır. Ve güncel faizler ile birlikte ne kadarlık kredi çekebileceğinize bakılarak kredi verilir. Fakat bankaya olan borcunuz arttıkça risk de artacağından kredi notu daha da düşer. Yine düzenli ödemeniz devam ettikçe kredi notu aynı oranda yükselir.
  • Yeni kredi alınması kredi notunu %11 oranında etkiler. Yani bankalara hiç borcunuz yoksa ve ilk defa kredi çekmişseniz kredi notunuz ortalama %11 oranında etkilenir. Tabi bu oran kişinin gelir durumuna ve kredi tutarına göre değişiklik gösterir. Kredi ödendikçe aynı şekilde aynı oranla kredi notu yükselir.
  • Kredi kullanım yoğunluğu kredi notunu %10 oranında etkiler. Yani kredi kullanan ve düzenli ödeyen kişilerin, hiç kredi kullanmayan kişiye göre ortalama %10 oranında daha fazladır.

Kredi Notu Hesaplaması

Tüm bu şartlar müşterinin gelirine, yapılan banka işlemlerine, bankalarla olan alışverişine göre değişkenlik gösterir. Kredi notu hesaplaması 0 puan ile 1900 puan arasında oluşur. 1900 puan en yüksek puan olup, 0 puan bankalar ile hiçbir işleminiz olmadığı anlamına gelir.

Başka dikkat edilmesi gereken konu ise, ödemede zorlanmaya girilecek ise, ödemeleri aksatmak yerine bankaya giderek geliriniz ile orantılı olarak ödemekte zorlandığınız krediyi yapılandırmaktır. Çünkü yapılandırma yaptırmak kredi notunuzu olumsuz etkilemez.


Leave a Comment