Finans-Ekonomi

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu, finansal geçmiş bilgilerinin bir yerde toplanıp detaylandırılarak yapılan puanlama sistemine denir. Bu analiz ülkemizde KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından takip edilmektedir. Böylece bankalardan kredi talebinde bulunacak olan kişilerin kredi notlarını bilmesinde yarar vardır. İhtiyaç kredisi, ev kredisi ya da araba kredisi almak gibi kredi çeşitliliğine göre bankalardan kredi çekmek en tercih edilen ve geniş kitle tarafından baş vurulan bir yöntemdir.

Kredi notu sadece bireysel olmayıp, büyük şirketler için de uygulanan bir sistemdir. Bu durum sadece ülkemizde değil dünya genelinde tüm bankaların kriter olarak öngördüğü bir işlemdir.

Herkesin Kredi Notu Var mıdır?

Her vatandaş bir kredi notuna sahip olmayabilir. Son 5 yıl içinde bankacılık sisteminden kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı (KMH) kullanmış olan kişilerin kredi notu bulunmaktadır. Ancak bu tür bankacılık faaliyetlerinden yararlanmamış sadece banka hesabı kullanan kişiler için kredi notu hesaplanamaz. Kredi notu bulunmayan kişilerin ise, bankalardan kredi çekmesi daha zordur. Böyle durumlarda kefil gösterme, ipotek gösterme gibi yöntemlere başvurulmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz hesaplanırken kullanılan parametreler birbirine benzer olsa da her bankanın puanlama işlemi kendine özeldir. Bankalar puanlama işlemini tamamen kendi kriterlerini göz önüne alarak yapar. Kredi notunuz her bankada birbirine yakın fakat farklı olacaktır. Kişilerin bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı kredi notunun %30’unu etkilerken, mevcut hesap ve borç durumu %25’ini etkilemektedir. Buna ek olarak yeni kredi almış olmanız notunuzun %20’sini, kredi kullanım yoğunluğunuz %15’ini ve son olarak da diğer faktörler %10’unu etkilemektedir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

  • E-Devletten Kredi Notu Sorgulama;

E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ile giriş yaparak, arama kısmına ‘’Risk Raporu’’ yazmak yeterli olacaktır. Karşınıza ‘’ Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’’ çıkacaktır. Bu raporda tüm borç bilgilerinizi banka ve finansal kuruluş bazında görebilirsiniz. Aynı şekilde tüm borçlarınız ve varsa ödenmemiş olan faizleriniz toplam olarak görüntülenecektir. Son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borç durumu da net olarak belirtilmektedir.

  • Banka Şubelerinden Sorgulama;

E-Devlet dışında banka şubesine giderek kredi notunuzu sorgulayabilir, kredi talebinde bulunup bulunamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • İnternet üzerinden sorgulama;

İnternet üzerinden de bazı siteler TC kimlik numarası ile kredi notu sorgulama yapmaktadır. Bunun için kimlik numaranızı girerek kredi notunuzu görebilirsiniz.


Leave a Comment