Sağlık

Panik Atak Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Panik Atak Hastalığı Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Panik atak titreme, terleme, çarpıntı, bulantı, baş dönmesi, nefes alamama, göğüste ağrı, dengesizlik, boğulma gibi hislerin olduğu ve bunlarla birlikte ölüm korkusu, delirme korkusu veya kontrolü kaybetme ile işleyen bir süreçtir.

Panik Atak Hastalığı ve Nedenleri

Panik atak hastalığı ani atak başlangıcı ile gerçekleşir ve genelde 10 dakikaya yakın bir sürede doruk noktasına ulaşmaktadır. Yaklaşık 15-20 dakika boyunca sürebilmektedir. Ayrıca zaman zaman 1 saatten uzun ya da sadece 1-2 dakika sürebilir. Panik atak fobi ya da psikiyatrik bozukluklar yaşayanlarda görülebilmektedir. Ancak genellikle stres etkeniyle karşılaşma sonucunda oluşmaktadır. Bazı kişilerde uyku sırasında da görülmektedir. Rahatsızlık kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çoğu hasta aynı durumu tekrar yaşayacağı kaygısından birçok tetkik arayışına girmektedir. Bu nedenle uzman doktorlara danışarak hastalığın neden oluştuğu konusunda kesin bilgiye ulaşabilirler. Dünyada yapılan çalışmalar ise panik atak hastalığı yaygınlığının yaklaşık %1.5-3.5 olduğunu göstermektedir. Bu hastalık genellikle duygusal sıkıntılar, beslenme biçimi, nefes alıp verme tarzı gibi sebeplerle oluşabilmektedir. Düzensiz beslenme, kan şekeri düzeyi, katı diyetler de ataklara sebep olabilmektedir. Sigara, kafein, bazı uyuşturucu maddeler, alkol kullanımları da panik atağa sebep olabilmektedir. Antidepresan ilaçlar ilk başlarda panik atak sorunları yapabilmektedir. Besin alerjileri, astım ilaçları, amfetamin ilaçları gibi bazı ilaçlar da panik atak oluşturabilmektedir. Bazı kişilerde de bedensel ağrılar bu hastalığı tetikleyebilmektedir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak hastalığının birçok belirtisi görülmektedir. Kalbin fırlayacak gibi atması, çarpıntı, terleme, titreme panik atak belirtilerindendir. Ateş basması veya üşüme, boğulma korkusu, nefes almada güçlük çekmek, bayılacağını düşünmek, baş dönmesi, bulantı, karın ağrısı gibi belirtiler de görülmektedir. Nefesi kesilmek ya da aldığı havanın yetmediğini düşünmek, göğüste ağrı, kendini algılama güçlüğü, kendine yabancılaşma, çevrenin gerçek olmadığını düşünmek gibi panik atak belirtileri bulunmaktadır. Bunların dışında ölmekten korkmak, başkasına zarar vermekten korkmak, vücutta uyuşma, çıldıracağını düşünmek gibi belirtiler bulunmaktadır. Ayrıca panik atak bazı hastalıklarla beraber de ortaya çıkabilmektedir. Hastalık çoğunlukla nedensiz yere ortaya çıksa da stresli bir hayat sürmek panik atağı oldukça tetiklemektedir.

Panik atak probleminiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız. Sayfamızda bulunan içerikler tedavi amaçlı değil, bilgilendirme amaçlıdır.


Leave a Comment