Genel Bilgiler

Sular Kesikken Kombi Çalışır Mı?

Sular Kesikken Kombi Çalışır Mı?

Kombiler elektrik ve doğalgaz ile çalışan ısıtma sistemleridir. Ancak kombiler susuz kaldığında da çalışmamaktadır. Kombilerin çalışabilmesi için mutlaka suyunun bulunması gerekmektedir. Sular kesikken kombinin çalışması kaldığı yerden devam etmektedir. Çünkü sular kesilse de tesisat içerisinde su bulunmaktadır. Ancak kombilerin çalışma süresi tesisat içerisinde bulunan su ile doğru orantılıdır.
Kombinin içerisinde bulunan su bittiğinde kombiler çalışmaz. Elektrik, doğal gaz ve su ile çalışan kombiler sular kesikken tesisatın içerisinde bulunan su miktarı kadar çalışmasına devam etmektedir. Kombilerin içinde bulunan suyun tükenmesinin ardından su basınç hatası ortaya çıkmaktadır. Kombinin su basınç hatası vermesine rağmen kullanılmaya devam edilmesi halinde kombide kuru yanma problemi ortaya çıkacaktır.

Su Kesikken Kombi Kapatılmalı Mıdır?

kombilerin su basınç değerlerinin

Su kesildiğinde doğalgaz petekleri kaç gün çalışabilir? Bu soru tüm kullanıcıların merak ettiği bir sorudur ve Suyun kesik olması halinde kombiyi kapatmak en doğru yöntemdir. Dairede su olmaması nedeniyle kombiye su basılması söz konusu değildir. Bu durumda kombinin kapatılması uygun bir çözüm yoludur.

Sular gelene kadar kombinin kapalı olarak bekletilmesi gerekmektedir. Suyun gelmesi halinde kombinin su seviyesini 1.5 bara çıkararak kombiyi tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.
Kombilerin içerisinde bulunan su basınç miktarının 1.5 bar olması nedeniyle suyun kesilmesi nedeniyle düşen bar değerinin suyun gelmesinin ardından hemen arttırılarak tekrar çalıştırılması gerekmektedir.

Su Kesildiğinde Kombiler Kontrol Edilmelidir

Su kesintisi meydana gelmesi halinde kombilerin su basınç değerlerinin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. İdeal basınç seviyesinde olan kombiler için telaşlanmanıza gerek yoktur. Kombi içerisinde yeteri miktarda su basıncının bulunması halinde basınç değeri düşene kadar kombiyi kullanmak mümkündür.

Su kesintisi halinde kombinin içerisinde yeterli miktarda su varsa içiniz rahat bir şekilde kombinizi çalıştırabilirsiniz. Ancak kombinin su basınç değeri düşükse ve tesisatta yeteri miktarda su bulunmuyorsa kombinin çalıştırılmaması aksi halde kombide kuru yanma ve bazı parçaların zarar görmesi gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Su kesintisinin meydana gelmesi halinde hemen kombinin su basınç değeri kontrol edilmeli ve ona göre kombiyi çalıştırıp çalıştırmayacağınıza karar vermelisiniz. Kombi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulmak içinsayfamızı takip ediniz.


Leave a Comment