Nedir

Uber Nedir? Uber’in Başarı Hikayesi

Uber Nedir? Uber'in Başarı Hikayesi

Ülkemizde 2014 yılında hizmet vermeye başlayan Uber, mobil cihazlar aracılığı ile kullanılan bir uygulamadır. Uygulama akıllı telefonlara indirilerek kullanılmaya başlanır. Taksi, tekne ya da lüks araç ihtiyacında en kısa sürede Uber’e ulaşabilir ve bazı ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz. Kısaca, Uber “Taksi Çağırma Uygulaması” diye tanımlanabilir.

Uber Kullanıcısı Olmanın Avantajları

 • Uber kullandığınızda ve araç talep ettiğinizde en kısa sürede size ulaşılacağından Uber ile zamandan kazanırsınız
 • Yeriniz Uber tarafından hemen tespit edilir, sürücünün nerede olduğunu da siz görebilir ve irtibata geçebilirsiniz
 • Ücret takibinizi yapabilir, kredi kartı ile ödeme kolaylığından yararlanabilirsiniz.
 • Yolculuğunuzun güvenli, temiz ve konforlu olmasından istifade edebilirsiniz.
 • İki modaliteye dayalı olan Uber ödemeleri; Zaman ve mesafe olarak belirlenmiştir. Taksi hızı 18km/ saatten yüksekse fiyatlandırma işlemi mesafe üzerinden belirlenmektedir.

Uber’in Taksiciler Açısından Dezavantajları

Uber sistemi İstanbul gibi büyük ve kalabalık şehirlerde kullanılan bir sistem olup, Dünya’da 350’nin üzerinde büyük şehirlerde hizmet vermektedir. Ancak Uber’in avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır.

 • Taksiciler, Uber’in haksız kazanç sağladıkları iddiasını ileri sürerek Uber’den şikayetçi olmaktadır.
 • Taksiciler müşterilerinin %30- %40 oranlarında azaldığından yakınmaktadır.
 • Taksiciler, Uber’in kazandığının kendi ceplerinde kaldığını ama kendi kazançlarının ise kendi ceplerinde kalmadığını iddia etmektedir.
 • Uber’cilerin vergi ödemediklerini ileri sürmektedir.
 • Uberciler tarafından sürekli olarak tehdit edildiklerini beyan etmektedir.
 • Kaçak olarak çalışıyorlar kazancımıza ortak oluyorlar gibi sıkıntılarını dile getirmektedir.

Uber Konusunda Son Gelişmeler

Tüm bu şikayetler sonucunda konu İç İşleri Bakanlığınca takibe alınarak “Yetkisiz Yolcu Taşımacılığı” tartışmaları ve şikayetlerinin incelenmesi konusunda harekete geçilmiştir. Hazırlanan yeni kanun tasarısına göre de Uber araçları 30 gün süre ile trafikten men edilmiştir.

Akıllı telefon ile taksi çağırma uygulaması olan Uber bu ve benzeri şikayetler sonucunda daha sonra yasaklanmıştır.

Tarafsız gözle bakıldığında haksız kazanç nasıl onaylanmayacaksa, güven konusu da bir o kadar önemlidir. Uber güvenlik konusunda ciddi bir işleyiş olsa da yasallaşması durumunda kabul görmesi beklenmektedir.

Taksiciler ise son derece ciddi bir biçimde görevlerini yapsalar da maalesef bu mesleği suiistimal eden taksicilerin olduğu da bir gerçektir. Turistlerden fazla para talep etmek ya da yakın mesafelere yolcu almamak gibi daha pek çok hatalı davranışlara da meydan vermemek gerekmektedir.

Uber taksi çağırma uygulamasının yasalaşarak hizmet vermeye devam etmesi ile birlikte tüm taksicilerin belli şartları tamamlayarak Uber’e dahil edilmesi temenni olarak halkın beklentisine dönüşmüş durumdadır.

Uber’in Başarı Hikayesi

Kalanick, Paris Konferansına katılmak için taksi ihtiyacı olduğu sırada taksi bulmakta zorlanmıştır. Yaşadığı bu olumsuzluğun dünyanın her yerinde yaşanabileceğini düşünerek çözüm amaçlı olarak bu projeyi zihninde geliştirmesi ile başlayan bir hikâye şeklinde Uber önce zihinlerde canlandırılmıştır.

Travis Kalanick ve Garrett Camp bu fikri bir şirket kurarak Uber Caps olarak hayata geçirmişlerdir. Çok kısa sürede, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere, Avustralya, Fransa gibi ülkelerde uygulanmaya geçilmiş ve hızla tüm dünya ülkelerinin metropol kentlerde kullanılmaya başlamıştır. Uber Caps’ın en önemli özelliklerinden biri de Uber Caps sahipleri, Uber’e sürücü olarak kayıtlı olan özel araçlar ile çalışmasıdır.

Uber uygulamasının kısa sürede kabul görmesi ve yaygınlaşması, başta güvenlik olmasının yanında konfor, zamandan tasarruf gibi farklı ayrıcalıklarından kaynaklanmaktadır. Uber’ in başarı hikayesi her geçen gün dünya genelinde yaygınlaşırken bizim ülkemizde de yasa dışı yollardan ve yasaklara rağmen yürütülmesi engellenerek uyum süreci ile tüm taksiler bu sistemle çalışabilmesinin alt yapısı hazırlanmalıdır.

Özellikle İstanbul taksicilerinin sıkıntıları da giderilmeli fakat hem taksiler hem de sürücüler büyük bir titizlikle seçilmelidir.

Uber ve Yaygınlaşmasındaki Çeşitlilik

Uber Çeşitleri

UberPop, müşterilerin lisanssız ve profesyonel olmayan taksi şoförlerine erişmelerini sağlar.

UberPool, binicilere aynı yönde hareket eden diğer müşteriler ile eşleşen modern bir sıra şeklinde araba kullanma hizmeti sağlamaktadır.

UberBOAT, İstanbul’da bulunan uygulamadır ve son derece ilginçtir. Müşteri tekneleri kullanarak boğazdan geçebilmektedir.

UberChopper, New York’tan Hamptons’a yapılan helikopter gezileri ile Uber ortaklığı içeren ilginç bir uygulamadır.

Kısaca karada, havada ve deniz taşımacılığında yaygınlaşan Uber sistemleri kendi içinde de sürekli yenilenerek hizmet sunmaya devam etmektedir. Sistem ülkemizde de en kısa sürede yasalaşmalı ve uygulanmaya başlanmalıdır. Ancak İstanbul Boğazından kaptan ehliyeti olmayan kişilerin tekneyi kullanması da engellenmelidir.


Leave a Comment