Linux

Ubuntu 18.04 Nvidia – Bumblebee Kurulumu

Ubuntu’nun en güncel sürümü olan 18.04 sürümü, sürücü güncellemeleriyle de birlikte gelen bir sürümdür. Nvidia marka ekran kartı kullanan kullanıcıları çok ilgilendiren bu güncelleme ile birlikte daha önceden yaptığımız Nvidia+Bumblebee sürücü yükleme işlemlerini daha farklı bir şekilde yapmaktayız. Bu yazımda Ubuntu 18.04 üzerinde Nvidia sürücü kurulumu ve Bumblebee kurulumu hakkında bilgiler vereceğim. Benim sistemim Nvidia GTX 850M ekran kartına sahip bir dizüstü bilgisayar.

Bumblebee Nedir?

Bumblebee, hibrid ekran kartı barındıran sistemlerde kullanımı çok tercih edilen bir uygulamadır. Bumblebee teknolojisiyle birlikte birinci ekran kartıyla çalışan sisteminizi tamamen ikinci ekran kartına geçirmeden, ikinci bir X sunucusu çalıştırarak ikinci ekran kartını kullanmanızı sağlar. Bu işlemi ise Nvidia ekran kartınız Prime ya da Optimus teknolojilerinden hangisini kullanıyorsa onunla çalıştırır. Örnek vermek gerekirse; sisteminiz Intel ekran kartınız ile çalışırken Steam ile bir oyun oynamak istiyorsunuz. Eğer bumblebee sürücüsünü kullanmıyorsanız sisteminizde Nvidia ekran kartını aktif hale getirip Steam uygulamasını çalıştırmanız gerekecekti. Ama bumblebee kullanıyorsanız Primusrun veya Optirun kullanarak tüm sistemde Nvidia ekran kartını aktif hale getirmeden sadece Nvidia ekran kartını Steam uygulamasında kullanabilirsiniz.

Ubuntu 18.04 Nvidia+Bumblebee Kurulumu

Ubuntu hali hazırda kendi sürücü depolarıyla gelmektedir. Ama biz daha güncel olan ek bir topluluk deposu daha ekleyerek Nvidia ekran kartı sürücümüzü ordan kuracağız. Ama sürücü kurulumlarına başlamadan önce sistemimizde güncellemeler var mı onları kontrol edip, sistemimizde daha önceden kurulu Nvidia veya Bumblebee sürücüleri varsa onları kaldırıyoruz.

sudo apt update
sudo apt upgrade

sudo apt purge nvidia* bumblebee*

Sistemimizde kurulu olan Nvidia ve Bumblebee sürücüleri varsa bunları kaldırdıktan sonra ek sürücü depomuzu ekliyoruz. Çünkü bumblebee mevcut sürücüler üzerinden çalışmaz.

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa

Yukarıdaki komutla ek sürücü depomuzu eklemiş bulunmaktayız. Ubuntu 18.04 ile gelen ek bir özellikte add-apt-repository koduyla depo ekleme işlemi yaptıktan sonra tekrar depolar güncel mi kontrol etmemiz gerekmiyor. add-apt-repository ekleme işlemini yaptıktan sonra otomatik olarak depoları güncelleme işlemini de yapıyor.

ubuntu-drivers devices

Sırada sistemimizde önerilen sürücümüz ne onu öğreniyoruz. Bunun için kullanmamız gereken komut yukarıdaki gibidir. Bu komut bize aşağıdaki resimde yer alan çıktıyı verecektir.

Ubuntu Sürücü Listeleme

Resimdeki çıktıda recommended yazan satıra dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü ekran kartımız için önerilen sürücümüz bu satıra yer alan sürücüdür. Benim sistemimde önerilen sürücüm nvidia-driver-396.

sudo apt install nvidia-driver-396 nvidia-modprobe bumblebee bumblebee-nvidia primus linux-headers-generic

Bir facebook grubundan arkadaşımın hatırlatması üzerine şunu da eklemek istiyorum. Bumblebee aktif bir X sunucusu üzerinde yeni bir X sunucusu çalıştırdığı için performansı prime a göre düşük. Eğer Bumblebee kurmadan çalşmak istiyorsanız bumblebee paketlerini kurmadan yükleme işlemini yapınız. Yükleme işleminden sonra sisteminizi yeniden başlatıp prime-select komutuyla istediğiniz ekran kartını seçebilirsiniz. prime-select komutuyla ekran kartı seçimi yaptıktan sonra aktif olması için oturumunuzu kapatıp açmanız yeterli olacaktır.

Yukarıdaki komutla sistemimiz için önerilen sürücüyü, bumblebee uygulamasını ve gerekli paketleri yüklüyoruz. Bu paketlerin yükleme işlemi tamamlandıktan sonra sistemimizi yeniden başlatmamız gereklidir. Sisteminizi yeniden başlatın.

sudo systemctl enable bumblebeed
sudo systemctl disable nvidia-fallback.service
sudo systemctl disable gpu-manager.service

Komutlarıyla Bumblebee servisini başlangıçta çalışacak şekilde ayarlayıp Nvidia Fallback ve Gpu Manager servislerini de başlangıçta çalışmayacak şekilde devre dışı bırakıyoruz. Bu işlemlerden sonra aşağıdaki komutla sistemimizi Intel ekran kartıyla çalışacak şekilde ayarlıyoruz.

sudo prime-select intel

Bu kod parçacığı çalıştıktan sonra sisteminizi tekrar yeniden başlatın. Yeniden başlatma işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki komutla Bumblebee ayar dosyasını açıp belirtilen değişiklikleri yapıyoruz. Ben terminalden düzenleme işlemleri için genelde Nano editörü kullanıyorum. Siz istediğiniz her hangi bir editörü kullanabilirsiniz.

sudo nano /etc/bumblebee/bumblebee.conf

Dosyayı Nano editör ile açtıktan sonra;

  1. Satır 22 de bulunan Driver= satırını Driver=nvidia olarak değiştiriniz.
  2. Satır 32 de bulunan Bridge=auto satırını Bridge=primus olarak değiştiriniz.
  3. Yeni sürücü paketlerinden dolayı Satır 60 da bulunan LibraryPath= ile başlayan satırı LibraryPath=/usr/lib/x86_64-linux-gnu:/usr/lib/i386-linux-gnu şeklinde düzenliyoruz.
  4. Satır 63 de bulunan XorgModulePath= ile başlayan satırı XorgModulePath=/usr/lib/x86_64-linux-gnu/nvidia/xorg,/usr/lib/xorg/modules,/usr/lib/xorg/modules/input şeklinde düzenliyoruz.

Bumblebee ayar dosyasında yapılan güncellemeleri kaydedip çıkıyoruz.

Ubuntu 18.04 ile birlikte Nvidia sürücülerde yapılan köklü değişikliklerle birlikte kullanılmaya başlanan glnvd Bumblebee’nin primus ile çalışmasını engellemektedir. Bunu devre dışı bırakmak için
sudo nano /etc/environment
komutuyla açtığımız dosyaya

__GLVND_DISALLOW_PATCHING=1

satırını ekleyiniz.

Sırada bbswitch ve Intel card modüllerinin önyükleme anında çalışmasını sağlamamız gerekmektedir. Bunun için
sudo nano /etc/modules
koduyla açtığımız dosyaya

i915
bbswitch

satırlarını ekleyiniz.

Nvidia modüllerinin çalışmasında önemli bir yere sahip olan
sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia.conf
dosyasında aşağıdaki satırlara sahip olduğunuza emin olunuz.

#alias nvidia off
alias nvidia-drm off
alias nvidia-modeset off

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra sisteminizi tekrar yeniden başlatınız. Sisteminiz açıldığında aşağıdaki komutu çalıştırınız ve bir hata almaz, animasyon ekranı açılırsa kurulum işlemleriniz başarıyla tamamlanmıştır.

optirun glxgears

Nvidia kontrol panelini ise aşağıdaki komutla açabilirsiniz.

optirun -b none nvidia-settings -c :8


Leave a Comment